DetektoRING

Bomby nad Brnem
Publikováno: Thursday, 13.04. 2006 - 22:23:03
Téma: Literatura a mapy


Tentokrát jsem ze své knihovny vytáhl knihu, kterou považuji za jednu z nejlepších k tématu bombardování Brna v průběhu druhé světové války. Jmenuje se jasně a výstižně - Bomby nad Brnem...Bomby nad Brnem - obálka knihyTato 254 stránková vázaná kniha formátu větší A5 je dílem kolektivu autorů Zdeňka Müllera, Miloše Budíka, Vlastimila Schildbergera a známé brněnské historičky Mileny Flodrové. Podtext knihy je Zpráva o leteckém bombardování města Brna v letech 1944 a 1945 a kniha byla vydána k příležitosti oslav 60. výročí ukončení 2. světové války.
Úvod knihy je napsán v Češtině, Angličtině a Francouzštině a stručně ale výstižně popisuje život města Brna ve válečných letech 1943-1945. Podrobněji jsou popsány událostí z pátku 25. srpna 1944 a především z pondělí 20. listopadu 1944 kdy Brno zažilo nejničivější kobercový nálet ve svých dějinách, provedený svazkem z letadel USAAF.

Další a nejrozsáhlejší část knihy s názvem Léta 1944 a dnes v rozsahu 170 stran dokumentuje v dobových fotografiích poválečný stav konkrétních zasažených míst a srovnává je s fotografiemi z dnešní doby.
Na levé straně najdete vždy velkou dobovou fotografii zasažené lokality a na straně pravé fotografii zasažené lokality ale ze současnosti. V dolní části pravé stránky je jednoduchý výřez mapky s názvy ulic a přesným místem dopadu bomby.

Bomby nad Brnem - Marešova ulice č.2 - 1945

Brněnská Marešova ulice č.2 v létě roku 1945

Bomby nad Brnem - Marešova ulice č.2 - 2004

Brněnská Marešova ulice č.2 v roce 2004

V další části nazvané Katalog (4 strany) je celkemm 37 fotografií které zachycují stav krátce po vlastním bombardování.

Bomby nad Brnem - Náletová situace - leták

Mapka náletové situace pro obyvatele Brna

Poslední část je nazvána Cíl Brno a s doprovodem obrázků popisuje letadla která se bombardování účastnila, zbraně protiletecké obrany města a z sestřely letadel. Součástí knihy je i mapka centra se zákresem všech zdokumentovaných dopadů bomb.

Bomby nad Brnem - Zdokumentované sestřely

Zdokumentované sestřely, dole fotografie setřeleného B-24 Liberator u Tišnova

-
Bomby nad Brnem, kolektiv autorů Zdeňek Müller, Miloš Budík, Vlastimil Schildberger, Milena Flodrová. Knihu vydalo město Brno ve spolupráci s vydavatelm EXPO Data spol.s r.o. v roce 2005. ISBN 80-7293-138-5

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/bomby-nad-brnem-16.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO