DetektoRING

Částkov má historickou záhadu ?
Publikováno: Monday, 30.11. 2015 - 19:58:01
Téma: Památky, podzemí, příroda


Někdy v roce 2000 jsem se dozvěděl, že na pozemku pana Nejedlého v Částkově se nachází stará podzemní chodba, do které je možné dostat z jeho studny. S kamarády z klubu jsme si půjčili velké ponorné čerpadlo a pan Nejedlý ochotně nám umožnil vodu ze studny vyčerpat.Po vyčerpání vody jsme chodbu prohlédli a zaměřili.Na dno chodby od povrchu jsou jen 4 metry. Ze studny jde chodba na dvě strany. Chodba, která vede na východ je dlouhá 10 metrů a končí závalem.Výška chodby je 170 až 180 cm a šíře je 70 až 90 cm.Na dně chodby je vysekaná stružka hluboká asi 30 cm. Strop chodby je poměrně rovnýDruhá chodba vede na západ a po necelých dvou metrech se stáčí doprava. Po 17 metrech je přehrazena cihlovou zdí.Jen dole nad stružkou je ponechán otvor. Profil chodby je přibližně stejný, jen strop chodby je jiný.
František Senft, který chodbu zaměřil, dal nákresy chodby do muzea. Podařilo se mi tehdy také na chodbu "dotáhnout"Českou televizi (pořad Černá a bílá) a i TV NOVA (pořad Víkend).Televizní kameramani odvážně i z jejich velkou kamerou vlezli studnou do chodby.
Domníval jsem se, že se této záhadné chodby ujmou odborníci, ale nikoho podzemní chodba v Částkově nezajímala. Tak jsem si řekl, že tuto záhadu se pokusím za pomoci místních obyvatel nějak vyřešit.

Nejdůležitější bude zjistit proč ta chodba vznikla. Nabízí se několik vysvětlení.

1) V nedalekém Pernolci byly doly na stříbrnou rudu. Nehledali zde také stříbro?
2) Úniková chodba z nějakého objektu. Ale z kterého a kam?
3) Horizontální vodní štola (vodorovná studna). Ty se dělaly při nedostatku vody pro dobytek.
Možná, že někoho napadne nějaký další důvod, proč byla chodba udělaná. Uvítáme každý nápad. Domnívám se, že obec Částkov má na svém území velice zajímavou starou historickou památku. Bylo by škoda, nechat ji zaniknout.
František Soukup


Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/castkov-ma-historickou-zahadu-339.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO