DetektoRING

Čištění měděných mincí
Publikováno: Friday, 19.05. 2006 - 22:15:49
Téma: Renovace a čištění


Při hledání se často nacházejí především měděné mince. Jeden ze způsobů jejich čištění popíšu v tomto článku.

Výběr mince
Základem před každým čištěním mince je především posouzení zda-li má vůbec smysl konkrétní minci čistit. Měděné mince které se nacházejí na poli nebo v kyselých půdách jsou většinou tak zoxidované a poškozené, že vůbec nemá smysl ztrácet čas jejich čištěním. Proto k čištění vybíráme jen zachovalé, čitelné a nepoškozené mince, ostatní můžete ukládat jen tak bez čištění (jen opláchnuté vodou).

Co je patina?
Na meděných předmětech se vytváří časem tzv. patina. Jedná se tenkou ušlechtilou vrstvičku oxidů hnědé barvy, kterou se v žádném případě nesnažíme odstranit, ale naopak zachovat. Patina je na měděné minci to co jí dává její krásu. Vyleštěním měďěné mince do vysokého lesku se odstraní patina a mince se stává naprosto bezcennou.

Čištění
První co s nalezenou mincí uděláme bude to že ji namočíme na pár hodin do vody a potom očistíme jemným kartáčkem pod tekoucí teplou vodou a zhodnotíme její stav. Pokud stav vyhovuje začneme s vlastním čištěním.

Nálezový stav mince
Nálezový stav mincePřipravíme si malou misku a rostlinný olej. V žádném případě nesmíte použít olej do motorů ať sysntetický nebo minerální - obsahují chemické látky které poškodí patinu. Rostlinný olej nalejeme do misky a minci do oleje opatrně ponoříme.

Miska s olejem
Miska s olejem s ponořenou mincíAlespoň jednou za den minci z oleje vyjmeme a opatrně očistímě obě strany (zvláště znečištěná místa) jemným (dětským) kartáčkem na zuby a zase ji vrátíme zpět do oleje.

Čištění kartáčkem
Čištění kartáčkemTento postup opakujeme tak dlouho dokud na minci ulpívají nějaké nečistoty. Samozřejmě dáváme pozor na patinu - nesmíte ji poškodit. Toto "kartáčkování" může trvat třeba týden nebo i déle podle stupně znečištění mince. Když jste už se stavem mince spokojeni, vyjmete ji z oleje a pečlivě ji vytřete od zbytků oleje do papírového kapesníku nebo kousku bavlny.

Konzervace
Dalším nutným krokem bude kozervace. Připravíte si bežnou svíčku z vosku a měkký kartáček s přírodním vlasem. Vezmete do ruky minci a opatrně ji "pokreslíte" tenkou vrstvou vosku ze svíčky tak jak vidíte na následujícím obrázku:

Voskování
VoskováníPotom pomocí připraveného kartáčku rozleštíte vosk po celé ploše mince tak až nebude okem patrný žádný zbytek vosku. Při kartáčování se mince mírně zahřívá což pomáhá vosku vytvořit tenkou ochrannou vrstvu.

Kartáč
Kartáč k rozleštění vosku

Po rozleštění vosku na aversu, reversu a hraně vezmeme kousek flanelu nebo bavlny a dle potřeby minci doleštíme do potřebného stavu. A výsledek? můžete posoudit na následujícím obrázku.

Výsledek čištění a voskování
Výsledek čištění a voskováníTento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/cisteni-medenych-minci-37.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO