DetektoRING

Letecké operace spojenců a Luftwaffe v nové knize
Publikováno: Saturday, 29.11. 2008 - 07:58:31
Téma: Literatura a mapy


Pod názvem Praha v plamenech se na trhu příští týden objeví kniha, která se zabývá především dvěma nálety na hlavní město 14. února a 25. března 1945. Jejím autory jsou Michal Plavec, Filip Vojtášek a Peter Kaššák.

Zmapovat historii letecké války nad Prahou za druhé světové války se dosud nikdo nepokusil. Nyní máte možnost se poprvé s výsledky bádání seznámit. Dosud zažité představy se bortí v konfrontaci s archivními dokumenty. Vzpomínky pamětníků střípky této mozaiky vhodně doplňují. Autoři se poprvé pokoušejí přiblížit, co se v okolí Prahy odehrávalo během zářijové mobilizace roku 1938.
V hlavním městě a jeho okolí operovali za druhé světové války letci mnoha národností - českoslovenští, britští, kanadští, jihoafričtí, američtí, francouzští, sovětští, chorvatští i maďarští. Publikace se snaží přiblížit činnost eskadry německých těžkých stíhačů Zerstörergeschwader 76 proti spojeneckým letadlům z pražských letišť, přináší nové poznatky k prvnímu náletu na Prahu 15. listopadu 1944, vzpomínky amerických letců i obyvatel Prahy na bombardování 14. února 1945 i 25. března 1945.
Nechybí ani popis útoků amerických hloubkařů 16. dubna 1945 či rozbor činnosti německých proudových stíhaček z letiště Ruzyně ve druhé polovině dubna 1945. Autoři se pokusili určit i místa sestřelů amerických a německých letadel. Stranou zájmu nezůstaly ani nálety Luftwaffe na hlavní město během květnových dní roku 1945. Velmi pečlivě jsou rozebrány útoky hloubkařů na letiště v Klecanech a železniční dopravu 3. března a v dubnu 1945 v Praze a okolí, včetně čísel z provozu vyřazených lokomotiv. V knize se ukrývá mnoho dalších epizod letecké války nad Prahou v letech 1938 až 1945. Fakta a vzpomínky doplňují fotografie, z nichž velká část je publikována poprvé.
Kniha, která vychází v chebském nakladatelství Svět křídel, má rozsah 420 stran a doplňuje ji 380 dobových fotografií. Její prezentace se uskuteční 9. prosince od 17 hodin v literární kavárně knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1).

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/letecke-operace-spojencu-a-luftwaffe-v-nove-knize-181.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO