DetektoRING

Malé výročí a jak to začalo
Publikováno: Friday, 08.03. 2019 - 18:56:40
Téma: Detektory a hledání


Jak to začalo

-Úvod-

1976. Několik závitů smaltovaný 0,5, dva oscilátory. Mince pod kobercem max. do 2 cm. Z toho se koníček nevyklubal. Do podvědomí se zasouvá informace: minohledačku - detektor vlastní pouze armáda, jako amatér nemám šanci.-Čas plynul-

2004. Opět "AMÁRO". Návody na stavbu PI detektorů. Pořád amatér. Torzo francouzské hole, novodurová trubka, plastový držák na smeták a šroub z prkýnka od WC. Cívka a krabice s elektronikou. Prostě pokrok, téměř po 30-ti letech.
-V terénu-

12V akumulátor na opasku mi svými 5 kg stahuje kalhoty, novodurová trubka se povážlivě ohýbá, ale cívka si přede jako kočka. Jednotný tón na vše z kovu. Pár hodin a můžu si otevřít prodejnu náhradních dílů na zemědělské stroje. Šrouby matky, radlice to mě těší nejvíce.
-Rozšiřuji vybavení-

Přichází poznání. Chodit s detektorem je fajn, ale dostávat ty zdroje signálu ze země! Zahradní lopatka nevydržela nápor a zlomila se. Pořizuji vojenskou polní. Zdá se, že její obsluha bude důležitější než práce s detektorem. Potomek k lopatě. Ideální řešení.
-1. Výjezd-

Už máme dost polního šrotu. Z dostupné literatury čerpáme informace. Konec II. světové, Vlasovci Lnáře. Vhodná lokalita pro začínající hledače. Nezkušeně podléháme iluzím a plni odhodlání vyrážíme do tamních lesů.
-1. Zklamání-

Technika zradila. Detektor si postavil hlavu a píská i na větve stromů nad hlavou. Na tuto situaci zcela nepřipraveni. Nepomáhá ani vypůjčený šroubovák od paní hostinské. Vzdáváme to. Výsledek - projetý benzín a 5 klíšťat.
-2. Výjezd-

Konzultace a nastavení s autorem konstrukce detektoru nám dává opět naději. Vyrážíme po týdnu na stejné místo již i s nářadím, plnou kapsou odporů a integráčů na dolaďování.
-Začarovaný les-

Detík se chová po chvíli stejně jako při první návštěvě. Na pařezu měníme co se dá. Marnost. Propadáme beznaději. Má to na svědomí ranní rosa. Vlhkost se drží na cívce a z nějakých důvodů je to celé nestabilní. Osoušíme, vyhýbáme se mokrým místům. Výkon jede na 1/3, pár nábojnic a plechovek jinak nic. A přece něco. Jedno z klíšťat se ujalo - Borelióza.
-Informace-

Zjišťujeme, že tento koníček už asi nebude jen záležitostí několika nadšených radioamatérů. Při brouzdání internetem nacházíme článek o přístroji s možností odladit železo. Tovární výrobek z Číny okolo 5-ti tisíc. Nemuset tak kopat všechno. Chceme to vidět na vlastní oči.
-Konečně-

Dostává se nám do rukou leták na motoristickou akci. Nabízejí i předvádění detektorů kovů. Rozbíjíme prasátko s tajným fondem a jedeme si prohlédnout toho číňana. Vyrovnané stroje v řadě, připravené pro příchozí na vyzkoušení. Proti té naší berli všechno krasavci. Diskriminace splňuje co jsme si pod tím pojmem dokázali představit, bohužel s cenou to bylo horší a tak trváme na předvedení toho "levného".
-Osud ?-

Došly 9V baterie a nelze předvést. Odcházíme zklamaně, ale nemůžeme odjet. Po hodině rozhodování se vracíme pohrát si ještě s něčím, co nám v té chvíli připadá jako malý zázrak. Kdepak, už to nejde pustit z ruky. Prachy budou my nebudeme. Vysypeme i poslední drobný a je náš.
-Infarktový stav-

Okamžitě jedeme do Hypermarketu koupit baterie a hurá na nejbližší pole. Lehce detík sestavujeme, vkládáme baterie. Zapínám a && nic. Ticho. V uších mi zní slova prodejce. "Pozor na správnou polaritu baterií. Nýtky doprava." Tenhle pocit je fakt hnusnej. V duchu doufám, že to "frantíci" udělali blbuvzdorný. Každý amatér to zná, vždyť stačí jedna dioda. Prosím všechny svaté. Jestli to shořelo a ani si nepíp. Chce se mi zvracet.
-OK-

Jo,jo, to je tak, když návody jsou pro blbce, ale i mistr tesař se utne, bla, bla. Hlavně že to šlape. To je úleva. První kolečka jsou na světě, už se stmívá tak domů.
-Manželka-

"Co jste to zase přitáhli ? A kolik to stálo ? " Milosrdná lež "Necelejch pět tisíc". "Vy jste se zbláznili ne ? Takovejch peněz. To vám nestačí jeden krám ?" Jo škola života. Ani to zase tak nebolelo.
-Kde hledat-

To je otázka. Začátečník nechápe, že mu nikdo nechce prozradit kam chodit hledat. Časem to ale pochopí a je k nováčkům stejně tajemný. Správná lokalita, to je oč tu běží. Knihy, mapy, pamětníci a náhoda. Někdy i pracně vyšpekulovaná lokalita nakonec zklame. Třeba i tím, že les je zamořený klošema.
-Není barva jako barva-

Z barevných kovů nejsou bohužel jen zajímavé předměty a tak někdy kopeme jen samá víčka, pasty, plíšky, fólie
-Pochybnosti-

Začíná nás nahlodávat naše prvotní nedůslednost v získávání informací. Najednou nacházíme na internetu další prodejce a značky detektorů. Nejsou ty jiné detektory lepší? Nemuselo by se kopat všechno to nezajímavé a mít jen samé pěkné věci ?
-1. Setkání-

Musíme to vědět a tak vyrážíme na sraz hledačů. Tam nám dochází, že je tu veden konkurenční boj a zaručeně nejlepší detektory jsou právě ty, které nevlastníte. Nahlodalo nás to. Začali jsme i pochybovat o správnosti koupě. Naštěstí tam byl "SID" se svojí kouzelnou bednou. Náš detík si vedl tak dobře, že se pochybnosti rozplynuly. Neprodám.
-2. Setkání-

2006. Máme už něco nachozeno, ale tady jsem poznal, že se dá pořád něco přiučit. Výborně připravené testovací políčko. Obstáli jsme dost dobře. Pohodový lidičky, nikdo nikomu nic nevnucuje.
-Singl-

Potomek má stále méně času a tak vyrážím hledat sám. Chtěl bych si tento relax užívat co nejvíce. Netrvám na maximálním hloubkovém dosahu. Raději tutovky podpovrchovky. Takových pár víček od kompotů ve 40 cm dá zabrat. Ale nechte to tam, takovej krásnej signál.
-A pole jsou zde tichá-

Právě kvůli snadnějšímu přístupu mám rád pěkně zorané políčko. Bohužel poslední dobou se mi stává, že si před sebe musím házet mincičku, abych zkontroloval zda detík nezkolaboval. Když ale přepnu na ALL Metal, signál je všude.
-Závěr-

2009. Je mi líto jezdit na tichá pole. Chci pokročit o kus dál a dát šanci i těmto železem zamořeným lokalitám. Ta barva tam určitě někde bude. Chtělo by to nějaký multitónový detektor s koncentrickou. Že by třeba GOLDMAXX?&a už jsme spolu 10 let. Jak ten čas letí.

-Přeji všem, kterým je tato činnost koníčkem hodně pohody a pěkných nálezů pro radost.

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/male-vyroci-a-jak-to-zacalo-347.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO