DetektoRING

Napájení detektorů
Publikováno: Monday, 12.03. 2007 - 21:50:28
Téma: Úpravy a opravy


Zdravím Vás, páni kolegové.
Dnes, při neděli mě napadlo při plnění detektoru novými bateriemi, že už je potřeba něco s tím udělat.


Vlastním Minelaba Quattro, který spolkne 8 kusů 1.5V baterií, čímž získá dosti na váze. A dobíjení 8 kusů baterií provádím na etapy, protože vlastním nabíječku jen na 4 baterie. Přemýšlel jsem, co provést, abych nezasáhl do konstrukce přístroje a neztratil tak záruku. Napadly mě dvě varianty úprav.
První z nich je použití vlastního zásobníku na baterie. Do tohoto zásobníku se pohodlně vejde zkonstruovaný DC/DC měnič z 6V na 12V (a pouze 4 monočlánky), což značí úsporu na váze i na ceně za baterie. Uvedené zapojení bere na prázdno 4mA a při použití dobrých kondenzátorů je zvlnění na jeho výstupu miniaturní. Pokud by náhodou rušilo, je možné ho odstínit vhodnou plechovou krabičkou (aby se vešlo do zásobníku). Samozřejmě je možné spočítat i jiné napětí, ale je nutno dodržet nejmenší vstupní napětí pro měnič. Po zkončení hledání je však nutno baterie ze zásobníku vyjmout, aby nedošlo k jejich vybití napájením měniče. Odkaz na zapojení je na adrese: obvod MC34063A. Pokud tato adresa nebude funkční, zadejte do vyhledávače: MC34063A.
Druhým způsobem se jeví použití externích baterií s měničem nebo bez, podle použité baterie. Opět je nutno použít zásobník pro baterie, kterým je veden přívodní kabel až k napájecím ploškám zásobníku. U této úpravy je nutno dát pozor na umístění přívodního vodiče, který je potřeba vésti vnitřkem zásobníku tak, aby nepřekážel bateriím, které je vždy možno do zásobníku doplnit, dojde-li vnější AKU.
Tato externí baterie (a elektronika) se může pomocí pásky se suchým zipem přichytit na spodní straně shaftu, mezi rukojetí a pažní opěrkou. Záleží na typu plastové krabičky (nebo baterie). Nejlepší by asi bylo, aby se baterie daly vyjmout a vložit do plastové krabičky jiné, popřípadě, když mají vysokou kapacitu, zhotovit zdířku pro dobíjení. Přívodní kablík ze zásobníku je možno protáhnout pod gumovou zátkou uzávěru zásobníku a připojit do krabičky na pevno, nebo pomocí zdířky.
Já se snažím upravit tímto způsobem detektor pro obě varianty. Bude-li někdo mít lepší řešení, prosím, napište. Bude-li mít někdo zájem o PS zapojení měniče (měl by být hotov do týdne), není problém.
Toto byl můj názor na použití univerzálního napáječe pro Minelab.

Všechny hledače zdraví Feri

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/napajeni-detektoru-72.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO