DetektoRING

Nejvyšší čas na očkování
Publikováno: Pondělí, 20.03. 2006 - 23:00:00
Téma: Nebezpečí


Přestože je letošní zima abnormálně dlouhá, jaro přece jen pomalu přichází. S ním však bohužel i nepřátelé všech co chodí hledat - klíšťata....Klíště (Ixodes) je cizopasník který ke svému vývoji potřebuje krev. Patří mezi roztoče a existuje jich údajně asi 650 různých druhů. V našich podmínkách lze nalézt přibližně 17 druhů. Nejběžnější a pro nás nejvýznamnější je klíště obecné (Ixodes ricinus).
Tento parzit je schopen přenášet mnoho různých bakteriálních nebo virových onemocnění. Nejnebezpečnější z virových onemocnění je klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku. Předpokládá se, že statisticky je tímto onemocněním nakažen jeden parazit ze sta. Jenže statistika je jen věda....

Zánět mozku je velice nebezpečné onemocnění které začíná velice nenápadně. Zprvu ho lze ztěží odlišit od běžného nachlazení horních cest dýchacích. Posléze na několik dnů příznaky ustupují ( člověk se cítí zdráv). Pak se však dostaví vysoká horečka a dojde k zánětu mozku který má za následek celou řadu následků - může Vám například ochrnout ruka kterou nejvíc používáte, nebo se poruší centra paměti či motoriky.
Asi se ptáte proč to vlastně všechno píšu. Všem těmto nepříjemnostem se dá předejít - a to velice jednoduchým způsobem: očkováním

Je to podobné jako s očkováním proti tetanu. Pokud jste ještě nikdy proti viru encefalitidy očkováni nebyli, čekají Vás celkem tři injekce které se aplikují do ramene. Nejdříve první, po 3-4 týdnech druhá ( po této dávce jste již chráněni) a nakonec třetí injekce po 9-12 měsících od druhé aplikace.
Následně už stačí pravidelně přeočkovávat po 3 letech. Očkování opravdu nebolí ( jen druhý den máte pocit že máte naražené rameno) a jedna dávka přijde na cca 350,-Kč.

Očkování neprovádí obvodní lékař, ale regionální centra očkování jejichž seznam lze získat na Internetovém informačním centru o očkování kde hned na hlavní stránce najdete odkaz dle příslušného kraje.

Na závěr nezbývá než si přát, aby letošní zima alespoň posloužila k co největší redukci populace klíšťat která jsou na mráz citlivá.

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/nejvyssi-cas-na-ockovani-6.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO