DetektoRING

Nový XP Goldmaxx Power field test
Publikováno: Friday, 17.11. 2006 - 21:59:36
Téma: Testování


Český překlad field testu detektoru XP Goldmaxx Power od Norfolk Wolf. Originál byl publikován v magazínu Treasure Hunting, April 2006...XP Goldmaxx Power - celkový pohledKdyž jsem byl požádán, abych otestoval nový Goldmaxx Power od firmy XP, nečekal jsem nic převratného. V minulosti sa stávalo, že vývojáři přidali „zvonek“ semhle a „píšťalku“ támhle na existující model, přidali nový nátěr a mnohoslibný název a hle – byla tu nová vábnička na zákazníky. Ubírala se firma XP tou samou cestou?

Nakonec, jak mohli udělat tolik vylepšení na stávajícím Goldmaxxu a tím si zajistit, že jej hledači vymění za nový model.

Byl jsem vybrán jako posel a – přiznejme si to upřímně – pár jich v minulosti odtřelili.

Balíček dorazil den před Štědrým dnem, takže jsem věděl, že budu mít pod stromkem alespoň jeden dárek. Ale co, otevřel jsem ho hned. Kdo to zjistí? :)

Nový model má jiné vlastnosti a ovládací prvky než předchozí Goldmaxx. Chtěl bych začít ovládáním a control boxem. Největší rozdíl je v diskriminaci. Minulý systém využíval dikriminace odděleně od tónové idetifikace, nyní je diskriminace spojená s tónovou identifikací a nazývá se „Iron treshold“. Má stupnici od 1 do 20. Když otočíte knoflík tresholdu proti směru hodinových ručiček, nastavíte jej do pozice AUTO. Tohle je jedna z předností, kterou by mohli současní i noví uživatelé Goldmaxxu ocenit.
XP Goldmaxx Power - ovládací panelAuto Iron Treshold


V tomto nastavení bude detektor ignorovat kulaté a velké kusy železa ( velikost více než 6 palců), ale přitom zaznamená zlomený čtvrťák. Detektor signál neodfilturje – jen ho nebudete slyšet. Vím o několika lidech, včetně mě, kteří chtějí vědět o všem, co leží pod sondou. Tady se dostává ke slovu Iron Volume. Zapněte si tuto funkci a plechovky nebo kusy železa budou vydávat nezaměnitelný bzukot, který je spojený jen s tímto ovládacím prvkem. Všechny ostatní chtěné předměty budou ohlášeny příjemným vysokým tónem. Vystupte z režimu Auto a Iron treshold a postupně zahrňte do diskriminace železo od malých kousků po větší kusy. Tato funkce se dá použít ve spojení s Iron Volume k ohlášení dikriminovaných předmětů, ale i k diskriminaci větších, hlouběji uložených, které dokážou zmást téměř každý detektor. Už nikdy se nemusíte trápit s prokletím všech hledačů – rezavými podložkami pod matice. Tahle mašinka si je dá k snídani. Iron treshold s vyloučením Auto režimu dělá přesně to , co má. Diskriminuje pouze železo, ne plechovky , fólie nebo věci s vyšší vodivostí.

Jasně, takže jaké jsou výhody téhle dvoustupňové diskriminace?

Předpokládejme, že vaše oblíbené pole je plné plechovek nebo velkých kusů železa nebo obojího – potom nastavte diskriminaci do režimu Auto. Ale, jestliže je oblast, ve které se pohybujete víceméně bez plechovek, zvládnete odfiltrovat většinu menších předmětů zbývající částí Iron treshold. U téhle nové mašinky bych se během několika prvních hledání přimlouval za použití Iron Volume - snadněji téhle nové funkci porozumíte.


Citlivost


Má větší rozsah, tím se z Goldmaxxu stává velmi citlivý přístroj, který jde do velké hloubky, pokud mu to okolní podmínky dovolí. Ve skutečnosti mám pocit, že je tak moc citlivý, že vyžaduje přenastavení knoflíku ze 3 hodin do pozice za 5 minut 12 – nejlépe ihned po koupi.


Silencer - Zklidňovač


Když pracujete v režimu Iron Treshold ( ne Auto) a používáte jej spolu s funkcí Silencer, rozdíl v rychlosti hledání je ohromující – detektor se prostě stane superrychlý. Bohužel za všechno se platí. Uslyšíte každou plechovku a ani diskriminace v Iron tresholdu není dostatečně vysoká, aby tenhle jev dokázala potlačit běžnými prostředky. Tak jako u předchozího modelu, silencer v pozici na „0“ zvyšuje rychlost hledání, ale má jen malý vliv na diskriminaci. Pozice „1“ rychlost trochu zpomalí, ale také zvýší diskriminaci a stupeň „2“ dokáže detektor výrazně zpomalit a ještě o něco zvedne diskriminaci. Kvalita tónu se zvyšuje s použitým stupněm.

Dalším využitím Silenceru je změna tónů. Tovární nastavení je 3 tónové. Ke změně na 2 tónové je třeba přecvaknout switch silenceru z pozice 1 do pozice 2 2x během 2 sekund. Pokud se budete chtít vrátit ke 3 tónům, vypněte a znovu zapněte detektor.

Malé upozornění pro práci ve dvoutónovém režimu – pokud nebudete pracovat v automatickém režimu Iron Tresholdu bude detektor vydávat pouze jeden střední tón u všech předmětů bez diskriminace. Práve proto víc propaguji používání Iron Volume u tohoto modelu – železo pak bude vydávat hluboké bzučení.


Přepínač frekvencí sluchátek


Další novou funkcí Goldmaxx je přepínač frekvencí pro bezdrátová sluchátka. Dá se použít i pro běžné jednokanálové typy. Tato funkce umožňuje pracovat sluchátkům na jiné frekvenci v těsné blízkosti jiného hledače.

Originální sluchátka dodávaná s detektorem nejsou bezdrátová.


Iron Volume


Pokud použijete tuto funkci, uslyšíte nad diskriminovanými předměty hluboký bzukot. Neovlivňuje hloubkové schopnosti detektoru a pro začátek bych jej doporučoval použít na vyšší stupeň než na předchozím modelu.


Odmítnutí země


Nastavte ovladač funkce na značku ( tj. 12 hodin) – tím by se měl odstranit vliv mineralizace půdy (terracota) a vyvřelin. Na méně mineralizované půdě otočte knoflík doleva ( zhruba na 11 hodin), aby se zvýšil dosah detektoru do hloubky. Vyvřeliny budou vydávat nezaměnitelné dvojité vysoké pípnutí.


Rychlost obnovy (Recovery time)


Další vylepšení Goldmaxxu je rychlost obnovy. Původní model měl nejvyšší míru obnovovací rychlosti ze všech detektorů, které jsem kdy testoval. Goldmaxx se dostal daleko za tuto hranici, je dokonce asi o 30% rychlejší. Na papíře to vypadá dobře, ale všechno je relativní. Pokud by starší model byl při obnově výkonu pomalejší, rozeznat rozdíl by bylo jednodušší.


Cívky


všechny nové cívky jsou vyrobené z odlišných materiálů a jsou mnohem lehčí než předtím a mají zesílené kryty, což pomůže těm, kteří je často sundávají.


Životnost baterií


Díky extra výkonu spadla ze 70 na 50 hodin.


Obal na control box


Konečně je k dostání obal na control box, který má snadnou údržbu. Dá se použít při umístění control boxu na shaftu i na opasku.

Takže tenhle nový detektor není jen „zvonek, píšťalka a barva“. Ale jaký má výkon? Už jsem zmínil kvality při práci s Auto Iron Tresholdem při hledání v domě, ale budete velmi překvapeni, když najdete zlomenou minci v 9 palcové hloubce. U minulého modelu jste ztratili jen 1 palec z hloubky při hledání mincí po otočení citlivosti z pozice přednastaveno na stupeň zapnuto. Tehto detektor ztrácí 4 palce, ale při poloviční citlivosti ztrácí jen 2 palce. Zdá se Vám to hodně? No dokonce ihned po zapnutí má o něco menší hloubku na přednastaveném stupni než minulý model. Citlivost byla zvýšena a myslím si, že bude zajímavé sledovat, jak se bude Goldmaxx chovat na poli.


Test na poli


První test se odehrál na poli, které bylo nahrubo zorané, se strništěm, zaoraným kousek pod povrchem – tohle nebyly ani trochu dobré podmínky. Zklamu všechny, kteří teď čekají na dlouhý výčet nálezů, které potvrdily, jak výkonný nový detektor je. Nebyl jsem na tom PRAVÉM poli a nejsem ten SPRÁVNÝ druh hledače.

S ovládacími prvky nastavenými na preset a Iron tresholdem v režimu Auto bylo za chvíli zřejmé, že detektor je na této půdě ( střední až silná mineralizace) nestabilní. Upravovat odladění země nemělo cenu, problém byl v citlivosti – mašina byla prostě moc citlivá. Když jsem otočil knoflík ze stupně Preset ( tj 3 hodiny) zpět na 12 hodin, detektor se stal stabilním. Při zapnutí Auto Iron tresholdu jsem neslyšel diskriminované železo ani falešné signály. Zjistil jsem, že když nastavím Iron Volume na 12 hodin, uslyším nad takovými předměty hluboký bzukot. Samozřejmě to ovlivnilo rychlost, jakou jsem detektorem pohyboval. Když jsem využíval přednastavené 3 tóny, bylo zřejmé, že je mezi nimi jasný rozdíl a rozdíly že jsou mnohem lépe rozeznatelné. Na určitých částech pole jsem mohl mírně zvýšit citlivost a otočit odladění země trochu doleva. Na jiných jsem se musel vrátit k původnímu nastavení. Doporučuji raději upevňovat control box na opasek než na shaft - můžete rychleji přizpůsobovat nastavení detektoru druhu půdy, po které se pohybujete. I když většinu nálezů tvořily knoflíky, zlomené přezky, náboje a podivné gregoriánské měďáky, časem se ukázalo, že nový detektor výrazně předčí předchozí model. Každy, kdo přesedlá za staré verze na novou, bude nadšený.

Na příští vycházku jsem vyrazil na divoce zarostlý plácek přínáležející Newcastleskému klubu. Členové přicházeli a ptali se mě: „ Co ten nový Goldmaxx? Jaký je, jak se liší od mého detektoru?“ Odpovídal jsem : „ Zatím neřeknu ani slovo , hodnotím jen pro sebe. Všechno je nastavené, takže si ho na čtvrt hodinky půjčte a řekněte mi, co si myslíte Vy.! Jednohlasná odpověď zněla : „ Kdy se bude prodávat? Chci ho!“ Prostě, detektor si sám udělal příznivou reklamu, nemusel jsem říct ani slovo. Jen jsem si přál, abych měl tolik obezřetnosti a koupil si nějaké akcie společnosti.

Další hledání se uskutečnilo v Norfolku na silně mineralizované a železité půdě. Chtěl jsem zjistit, jak bude detektor za těchto podmínek fungovat, no a zároveň tu byla jistá šance, že najdu něco neobvyklého. Když vypnete režim Auto, je hledání velmi podobné staršímu modelu, prakticky všechno je slyšet ( včetně plechovek), Iron Treshold má stupnici od „0“ do „20“, ale já považuji za jednodušší použít hodiny (2 hodiny atd).

I když přihlížející skákali nadšením a prohlašovali, že našli předměty ve větší hloubce než předtím, já považuji takové zvýšení výkonu za dvousečnou zbraň. Na mineralizované půdě a půdě zamořené odpadem, přijdete o spoustu „dobrých“ nálezů, pokud nastavíte příliš vysokou citlivost. Stává se to hlavně v režimu Auto Iron Treshold. Řekněme si to upřímně, je to jen jiný název pro diskriminaci a při citlivosti nastavené příliš vysoko vůči podmínkám půdy, první, co utrpí, bude diskriminace a kvalita signálu.

Nový model zajistí stejnou míru nálezů jako starší verze, vzhledem k informacím obsaženým ve funkci Iron Volume. Pokud se budete pohybovat na více mineralizované půdě, může se stát, že detektor při přejíždění cívkou nad „ dobrým“ cílem vydá jemné zabzučení a potom jasný signál nebo - když přejedete předmět cívkou v opačném směru – ozve se jemné bzučení a potom jasný signál . Pokud se bude jednat o hřebík a minci, ozve se bzučení nejřív jen v jednom směru, při změně směru se nejdříve ozve mince a pak bude následovat bzučení, ohlašující hřebík.

Zjistil jsem, že se detekor dokáže vypořádat s velkým množstvím železného odpadu při nastavení Iron Tresholdu mezi 11 a 13 hodinou. Platí to samé, co u předchozího modelu – čím menší diskriminace, tím větší rychlost obnovy, účinnost zvyšuje nastavení silenceru na stupeň „0“. Sice by mohl projít velký nepravidelný kus železa, ale Iron Volume se i o tohle dokáže většinou postarat.

Čas od času bylo nezbytné snížit citlivost na 9 hodin, přesto jsem si byl jistý, že tímhle manévrem, za běžných podmínek, nepřijdu o hloubku.Schopnost vyhýbat se hřebíkům a vytahovat zvláštnosti tady a támhle by se zlepšila, pokud bych použil elipsovitou cívku na nejvíc zamořených místech.

Goldmaxx i nadále potvrzoval slova výrobce o zrychlené obnově. Byl jsem stále víc nadšený, když jsem vytahoval stále víc předmětů z míst zamořených hřebíky, za pomalého pohybu detektorem a při použití nejnižší možné diskriminace.

Dalším zlepšením, které umožnila zrychlená obnova, je, že můžete o něco zrychlit mávání bez ztráty cílů, pokud se pohybujete na málo zamořené půdě. Tím neříkám, že se rozběhnete přes pole a počet vašich nálezů bude konstantní. Výsledky nebudou stejné a při množství přijatých signálů vás to brzy přejde.

Během testování tohoto přístroje jsem měl tolik štěstí, že jsem dostal pozvání , abych hledal v různých koutech země. To mi umožnilo vyzkoušet detektor na odlišných druzích půd, než na jaké jsem zvyklý ze své vlasti. Například, při hledání kolem Arundelu a Yaptonu jsem si všiml změny v chování koncentrické cívky. Nikdy jsem s ní neměl stejné výsledky jako doma, ale na tomhle typu půdy se výsledky rapidně zlepšily. Tam, kde bych za normálních okolností v mezní hloubce s 9 palcovou cívkou začal pomalu ztrácet signál , s 11 palcovou DD cívkou se tón vyčistí a hlásí „ vykopej mě“. Dalším bonusem je mírné zvětšení pokryté plochy.


Pláže


Pokud nechcete hledat jen na suchém písku, zapomeňte na použití téhle mašinky na plážích. Na trhu jsou mnohem lepší detektory pro takový druh hledání. Prostě a jednoduše - tohle je stroj pro hledání v zemi, takže neztrácejte čas. Radši jděte na procházku se psem.
XP Goldmaxx Power - první část nálezů

XP Goldmaxx Power - druhá část nálezůZávěr


Testování nového Goldmaxxu Power jsem si opravdu užil a nejen kvůli své náklonnosti k francouzským detektorům. Pokud by se ukázalo, že nový model je špatný, napasal bych to.

Detektory XP jsou na trhu v Británii jen chvíli, ale i během tohoto krátkého období si našly svoje příznivce. Výrobce neusnul na vavřínech a v případě Goldmaxxu se řídí doporučeními hledačů, která byla zapracována do nového modelu. Britská verze má speciální vlastnost – dokáže diskriminovat plechovky.

Čestně mohu prohlásit, že nový Goldmax Power je citlivější stroj, který hledá hluboko a má vyšší rychlost obnovy. Pokud máte málo zkušeností je tahle vlastnost spíš na překážku.

Významnou vlastností už minulého modelu ( Goldmaxx) byla jeho vysoká obnovovací rychlost , díky které se zvýšil počet nálezů. Tohle se může změnit pokud budete zvyšovat citlivost v domnění, že dosáhnete větší hloubky tam, kde to není možné. Z plnokrevníka je absolutní vítěz závodu, ale jen za předpokladu, že na něm sedí ten správný žokej.Daz Gittens při hledání s Goldmaxx PowerVšiml jsem si, že někteří vzali má slova o předchozím Goldmaxxu jako měřítko pro zvyšování laťky. Takže přátelé, musím říct, že pan Monsieur Loubet právě odešel a udělal to znovu.

Anglický originál článku byl publikován v magazínu Treasure Hunting April 2006. Překlad z angličtiny do češtiny provedla ZmijiceJohn Lynn (Norforlk Wolf) - Advanced Detecting

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/novy-xp-goldmaxx-power-field-test-66.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO