DetektoRING

Odhalení pomníčku sv. Jiří v zaniklé vesnici Bohuslav (Wusleben)
Publikováno: Tuesday, 26.07. 2011 - 10:06:10
Téma: Památky, podzemí, příroda


Vážení přátelé,
zveme vás na slavnostní odhalení opraveného pomníčku sv. Jiří v zaniklé vesnici Bohuslav (Wusleben), které se bude konat v sobotu 13. srpna 2011 od 11,00 hod. Pomníček vysvětí tachovský páter Václav Vojtíšek.

K místu slavnostního odhalení se dostanete z vesnice Labuť směrem na Hošťku. V bývalé vesnici Bohuslav (není značena) je po pravé straně vysekán průsek k pomníčku. Místo pro parkování aut bude označeno.
Tento pomníček na půl zapadlý v bažině přeražený na pět kousků našel hledač Václav Vobořil. Převezl ho domů a ve svém volném čase zdarma opravil. Za pomoci kamarádů hledačů bude nyní o víkendu usazen zpět základový kámen a příští víkend bude na něj nasazen vrchní díl. Terén kolem pomníčku byl upraven, vyčištěna studánka a zhotovena lávka.
Na pomníčku je obnovený německý text v tomto překladu: Zřízeno Christofem a Margaretou Müller z Bohuslavy č. 23 na památku syna Georga, který byl 26.prosince 1878 smrtelně zraněn a v důsledku toho vypustil duši.

Tento pomníček je v pořadí třináctá drobná kamenná památka, kterou členové „Klubu hledačů HP Tachov“ zdarma opravili a znovu postavili. Doufáme, že vydrží déle než křížek v Bernarticích a Boží muka v Pořejově. Byly námi opraveny a někdo je opět zničil.

Pár slov o zaniklé vesnici Bohuslav (Wusleben).
První psané zmínky o slovanské vesnici jsou z roku 1352. Bohuslav je také uváděna mezi čtrnácti přimdskými chodskými vesnicemi, které podle ochranného listu krále Vladislava II. z 1.10. 1482 jsou ponechána při starých daních. V roce 1939 bylo ve vesnici 68 domů a 294 německých obyvatel. Koncem dubna 1945, kdy Američané obsazovali sousední vesnice bez boje, obsadilo vesnici Bohuslav asi 50 německých SS vojáků. Při dělostřeleckém ostřelování vesnice a při bojích o vesnici začalo ve hořet a shořelo 22 domů. V roce 1948 byly ze vsi odsunuty poslední německé rodiny. Kostel, který vydržel ostřelování, byl využíván jako skladiště. V roce 1963 vyhořel a byl zbourán. Úplný zánik vesnice v tom prostoru způsobila přítomnost vojenské tankové střelnice. Ta po roce 1990 skončila a území vesnice srovnané se zemí úplně osiřelo.
Přál bych si, aby znovu postavený pomníček sv. Jiří byl prvním semínkem ke vzkříšení nové vesnice Bohuslav.

František Soukup
Klub hledačů HP TachovTento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/odhaleni-pomnicku-sv-jiri-v-zanikle-vesnici-bohuslav-wusleben-288.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO