DetektoRING

PINPOINTER DETEKNIX - co jsem o něm chtěl vědět
Publikováno: Sunday, 15.02. 2015 - 18:35:40
Téma: Úpravy a opravy


K vánocům donesl Ježíšek nový pinpointer značky DETEKNIX( dále jen DTK). Radost byla veliká, ale bylo mi divné, proč dohledávačka vycucne obyčejnou 9V baterii za jedno hledání.

Byl jsem zvyklý ve své staré dohledávačce WHITES BULSEYE II( dále jen WBII) měnit baterii prakticky po dvou letech. Ještě k tomu jsem jí dával baterie, na které moje Vaquero(dále jen VQR) odmítalo fungovat, tj. téměř vybité. Přesto taková baterie ještě pár měsíců při běžném používání spolehlivě dohledávačku WBII uživila. Pojal jsem podezření, že jsem zase „ušetřil“.

Začalo testování, které započalo změřením odběru z baterie. Již první pohled na ampérmetr mi dal jasně najevo, že nová DTK je značný žrout. Po zapnutí v klidu odběr 45 mA, při zvukové signalizaci kolem 65mA a při vibracích 165mA. Měřeno digitálním multimetrem, kdy uvádím hodnotu, která se nejčastěji zobrazovala na displeji. Špičkové odběry budou ještě větší. To nebyl dobrý začátek, ale bylo jasné, že obyčejné 9V baterie nejsou schopné tuhle hračku uživit. Napadlo mě, že bych mohl odpojit přisvětlovací diodu, a na repráček a vibrační motor dát nějakej odpor, abych trošku zklidnil apetit dohledávačky. Při pátrání na webu jsem pátral kolik si vezme propointer od GARRETTU(dále jen GRT), jehož jsem předpokládal jako předlohu pro tohohle číňana. Po zjištění, že u této dohledávačky si málokterý majitel pamatuje, ve kterémže roce baterii měnil, mě přeběhl mráz po zádech.
Co se týkalo dosahu DTK, tam problém nebyl. Intenzita vibrací je velmi silná a zvuková signalizace je možná až moc hlasitá. O dohledávačce GRT jsem věděl, jaký používá princip a tím je VLF. Zarazilo mě, proč by DTK měl o tolik větší spotřebu, kdyby byl kopií GRT. První podezření jsem pojal při přiblížení DTK k středovlnému AM rádiu. Zvuk byl takový bzučivý a byly slyšet pulzy. To už jsem neodolal a se šroubovákem v ruce jsem, záruka nezáruka, zahájil pitvu.


Obr.1 DTEKNIX

Po otevření DTK jsem byl příjemně překvapen provedením plošného spoje. Ale to už není tajemství, že se soudruzi v Číně značně zlepšili. Na první pohled mě zaujalo připojení sondy k desce plošného spoje. Jsou tam pouze dva vodiče. U pájecích bodů sondy je napsáno PI. Tady už jsem téměř s jistotou věděl, že GRT není předlohou pro elektroniku DTK. Zapátral jsem přes GOOGLE a našel si obrázek vnitřností GRT, ten je na dalším obrázku.


Obr.2 PROPOINTER GARRETT

Tady je vidět rozdíl ve zpracování desky a opět zdůrazňuji počet připojovacích kablíků pro sondu dohledávačky GRT, která je vlastně zmenšeninou klasických sond VLF detektorů. Neodolal jsem a rozdělal ještě WBII, co jsem viděl je na obrázku č.3.


Obr.3 WHITES BULSEYE II

Tady jsem byl trochu zklamaný, když jsem si vzpomněl kolik jsem za ní zaplatil. Už při prvním pohledu je vidět, že principem téhle dohledávačky je vyhodnocování změny amplitudy na cívce při přítomnosti kovového předmětu. Pokračoval jsem v pátrání a použil svůj starý sovětský osciloskop, na jehož sondu jsem připojil navinutou cívku o 15 závitech zvonkového drátu. Pro porovnání byly sejmuty průběhy vysílacích cívek na VQR, WBII a DTK.


Obr.4 VAQUERO
Obr.5 WHITES BULSEYE II
Obr. 6 DETEKNIX

Z obrázků plyne, že jak VQR, tak WBII vysílají sinusový signál, což se dalo čekat, vzhledem k principu jejich činnosti. Obrázek zachycující vysílaní DTK napovídá, že principem dohledávačky DTK je PI způsob.
Co z toho vyplývá?


Dohledávačka DTK není, co se týče elektroniky, kopií PROPOINTERU od GARRETTA. Je otázka čeho je kopií, nebo snad i samostatnou konstrukcí výrobce?

Využívá PI metodu, z toho plyne i vyšší spotřeba. Dá se očekávat, vzhledem ke konstrukci cívky, že bude sonda odolnější vůči hrubému zacházení. Také zřejmě bude dohledávačka lépe snášet zhoršené půdní podmínky. Dosah je srovnatelný s tím co je nyní na trhu.
Pokud tedy někdo chce mít doma svůj první pulsní detektor, toto je jedna z možností. Co se týká napájení, budu se muset smířit s tím, že nic jiného, než alkalickou baterii použít nelze. Možná by se vyplatila nějaká dobíjecí 9V s vyšší kapacitou. Zatím používám alkalickou 9V a v dohledávačce je cca 2 měsíce a drží.

Na trhu jsou i dohledávačky PI např. od společnosti Treasure Products a to např. VIBRA PROBE 580 atd., které svůj použitý způsob detekce netají.

Nakonec jsem nové dohledávačce její větší odběr prominul a doufám, že i mechanická konstrukce vydrží, přestože na první pohled je robustní. To vše ale ukáže až čas.

Na závěr přikládám obrázek mých dohledávaček, na němž je vidět jak jde vývoj v oblasti provedení nových pinpointerů, které získávají všechny prakticky stejný tvar.


Obr.7 Dohledávačky

Doufám, že tímto příspěvkem pomohu novým zájemcům o dohledávačku při hodnocení všech pro a proti.

IRWING


Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/pinpointer-deteknix-co-jsem-o-nem-chtel-vedet-336.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO