DetektoRING

Pinpointer - pomocník při dohledávání
Publikováno: Friday, 23.03. 2007 - 22:11:46
Téma: Detektory a hledání


Celkem nedávno se zde v diskuzním fóru probíralo téma pinpointer. V tomto krátkém článku se budu snažit jednoduše popsat jeden z mnoha dostupných na našem trhu - Scanmaster DTS Pro

Pinpointer je elektronické zařízení, které má usnadnit hledači snadnější určení místa, kde přesně se ve vykopané jámě nachází předmět, signalizovaný předtím klasickým detektorem. Určitě znáte tu situaci kdy kopete a kopete a pořád se nemůžete ničeho dokopat. Tento případ nastává velice často když člověk s hledáním začíná a nemá ještě mnoho zkušeností, nebo když používáte sondu většího průměru, kdy sice roste pokrytí prohledávané plochy, ale značně se snižuje přesnost zaměření cíle. Z hledačů to už poznal každý - ruce odřené od lopatky, před sebou jámu hlubokou přes 30cm a širokou 20cm a signál jde pořád z jámy. Právě tady by měl pomoct pinpointer.
Vzal jsem na otestování to, co bylo zrovna nejdostupnější a za slušnou cenu - Scanmaster DTS Pro

Scanmaster DTS Pro - přední pohledScanmaster DTS Pro - pohled zezaduZ přiložených obrázků můžete vidět jak pinpointer vypadá z přední i zadní strany. Jedná se o plastovou krabičku která je vytvarovaná do "vlnovek" pro snadnější držení v ruce. Z plastové krabičky vystupuje na levé straně anténa chráněná proti poškození plastovou trubkou která je zakončena plastovým uzávěrem. Celé toto zařízení se napájí jednou 9V baterií, která se do pinpointru vkládá zezadu přes plastová dvířka. Baterie jde těžko dovnitř a taktéž těžko ven, ale to není na závadu - alespoň v pinpointru "neklechtá".
Ovládání celého zařízení je velice jednoduché. Po vložení baterie je vše připraveno k provozu. Než kryt baterie zavřete, všimněte si že pod víčkem se nachází miniaturní přepínač pomocí kterého nastavíte zvukový režim. Poloha OFF je pro práci bez zvukové indikace a poloha ON pro režim se zvukovou indikací. I když zvuk vypnete, indikaci kovu vám zajistí dvoubarevná LED umístěná na ovládacím panelu.

Scanmaster DTS Pro - přepínač zvukové odezvyDalší ovládáni pinpointru už je velice snadné. Na "klávesnici" stisknete jedno jediné ovládací tlačítko a tím je pinpointer v provozu dokud stisk neuvolníte. "klávesnice" a celý horní panel je plastová silná fólie která se používá běžně třeba u detektorů Minelab řady Explorer na ovládacím panelu. Na horní straně pinpointru najdete potenciometr, který slouží k nastavení citlivosti. Pokud citlivost nastavíte na maximum, bude pinpointer reagovat i na zeminu nebo třeba ruku. Proto je potřeba provést v terénu vyladění. Nejvíc se mi osvědčil postup kdy "anténu" opřu o zem, stisknu tlačítko a točím potenciometrem dokud nepřestane vydávat signál. Citlivost pak ještě případně upravím směrem dolů dle potřeby.

Scanmaster DTS Pro - ovládáníVedle potenciometru pro nastavení citlivosti je zabudovaná vysocesvítivá bílá LED, která slouží jako přisvětlení. Zapíná se automaticky současně se stiskem hlavního ovládacího tlačítka.

Scanmaster DTS Pro - ovládání citlivostiScanmaster DTS Pro - LEDNa zadní straně pinpointru se nachází malé kolečko označené jako "ADJUST". Nesnažte se ho vypáčit - ani to nejde, jedná se jen o vylisovanou značku pod kterou se uvnitř na desce elektroniky nachází dolaďovací prvek určený pro servisní nastavení.

Scanmaster DTS Pro - adjustJak vypadá uvnitř?
Nakonec jsem udělal i pár fotek elektroniky. Jedná se o starší, ale zřejmě spolehlivou konstrukci s cívkou s feritovým jádrem, tranzistorem a operačním zesilovačem. Inspirativní je popis desky která nese označení MD-2002 :)

Scanmaster DTS Pro - pohled dovnitř AScanmaster DTS Pro - pohled dovnitř BScanmaster DTS Pro - pohled dovnitř celkovýNa závěr
Určitě Vás bude zajímat dosah který je 3 - 6cm, podle podmínek v kterých se pracuje a jak pinpointer vyladíte. Samozřejmě pinpointer reaguje na všechny kovy bez rozlišování. Pokud jde o pohodlnost používání, hodí se mít větší ruku, protože krabička je poměrně široká. Hmotnost není nijak obtížná, pohodlně se vejde do kapsy a nezatěžuje.
Na závěr se přiznám, že pinpointer prakticky nepoužívám. Když jsem s hledáním začínal tak pinpointry byly nedostupné a naučil jsem se využívat schopností detektoru. Netvrdím že nikdy nekopu velkou jámu a nenadávám sám sobě že jsem si pinpointer nevzal, ale prostě sem si na něj nikdy nezvykl. Třeba to u Vás je jinak.

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/pinpointer-pomocnik-pri-dohledavani-74.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO