DetektoRING

Pohled do nitra XP G-MAXX
Publikováno: Thursday, 20.04. 2006 - 20:12:24
Téma: Úpravy a opravy


V tomto článku najdete tentokrát víc fotografií než vlastního textu. Rád bych Vám ukázal jak vypadá rozebraná řídící jednotka detektoru XP G-MAXX a deska s elektronikou. Nebudu zde popisovat vlastní elektroniku z hlediska funkčnosti, ale spíše z hlediska provedení. Podle fotografií si už pak každý udělá vlastní úsudek...

K vlastní myšlence rozebrat řídící jednotku mě přivedla částečně zvědavost a částečně potřeba provést drobnou opravu která se projevila během dvou měsíců používání G-MAXXU. Některé detektory XP mají totiž osazenu vadnou zásuvku 6,3mm pro jack sluchátek.
Zmíněná závada se projevuje tak, že po vytáhnutí jacku sluchátek nefunguje vnitřní reproduktor v řídící jednotce. Závadu způsobují špatně předpružené kontakty v zásuvce sluchátek, které se unaví a následně po vytáhnutí konektoru sluchátek nedolehnou na protější kontakty. Oprava je poměrně jednoduchá, stačí kontakty opatrně připružit a vše je opět v pořádku.

Otevření řídící jednotky lze provést odšroubováním čtyř kusů šroubů které jsou na čelním panelu. Ze zadní části řídícího boxu vypadnou čtyři kusy obyčejných matic. Současně musíte na zadní straně řídící jednotky povolit a vyšroubovat matici která v těle řídící jednotky drží konktor sondy. Potom lze opatrně povysunout čelní panel s deskou elektroniky z plastového krytu tak jak je to na obrázku.

XP G-MAXX demontáž řídící jednotkyVpravo dole je zřetelně vidět zmiňovaný konektor sluchátek - tři stříbrné ploché kontakty v černé plastové kostce.

XP G-MAXX demontáž řídící jednotky, povysunutíNásleduje odpojení konektoru od baterií na spodní straně desky elektorniky a plastový kryt lze sejmout. Vpravo nahoře je vidět uvolněný konektor sondy.

XP G-MAXX zadní plastový krytNásledující fotografie ukazuje makrodetail konektoru sondy. Konektor je obyčejný, plastový se zlacenými kontakty. K desce je připojen pomocí drátů (licna) pájených na obou stranách.

XP G-MAXX detail konektoru sondyNásledující fotografie ukazuje celkový pohled na horní část desky plošných spojů. Z fotografie je patrné že deska je vyrobena kombinací SMD a obyčejné montáže. Deska je oboustranná s prokovy a nepájivou maskou. Pájená je patrně vlnou + ruční pájení reproduktoru, potenciometru a konektoru sondy.

XP G-MAXX deska plošných spojů - vrchní stranaDeska plošných spojů ze spodní strany. ( vpravo dole ten zelený čtvereček je místo pro připojení modulu vysílače bezdrátových sluchátek WS-1 )

XP G-MAXX deska plošných spojů - dolní stranaDetail SMD montáže na horní straně desky plošných spojů.

XP G-MAXX deska plošných spojů - detailDetail připojení reproduktoru ručním pájením na "přihnutou" pinovou lištu. Tady chtěl asi XP ušetřit nějaké to Euro a neosadil konektor.

XP G-MAXX detail připojení reproduktoruDetailní pohled na ovládací prvky - potenciometry. Jedná se o obyčejné potenciometry bez jakékoliv průmyslové úpravy proti pronikání vlhka nebo prachu. Jsou jednoduše nahraditelné běžnými potenciometry z maloobchodní sítě. Uprostřed obrázku je konektor od bateriií.

XP G-MAXX detail potenciometrůPoslední fotografie ukazuje srdce celého detektoru. Je jím mikroprocesor PIC 16C717 který vyrábí firma Microchip. Jedná se o osmibitový RISCový mikroprocesor taktovaný frekvencí 10MHz. Obsahuje 2Kb paměti pro program, 256 bytů operační paměti RAM pro výpočty a šestikanálový desetibitový A/D převodník. V tomto mikroprocesoru je výrobcem uložen program který zpracovácáe signál.
Zjistil jsem že software pro G-MAXX existuje v minimálně třech verzích : menší než v2.7, v2.7 a v3.00. Číslo verze by mělo být uvedeno na originální papírové krabici od detektoru. Odlišnosti v jednotlivých verzích neznám, snad jen že verze nižší než v2.7 neumí pracovat s kitem bezdrátových sluchátek WS-1. Software z mikroprocesoru nelze bohužel vyčíst - výrobce jej uzamknul, čímž uzavřel cestu k dalšímu průzkumu a modifikaci funkcí detektoru.

XP G-MAXX - srdce řídící jednotkyNa závěr bych rád uvedl že demontáží řídící jednotky můžete detektor poškodit nebo zničit. Nepouštějte se do této činnosti pokud nemáte alespoň základní znalosti elektroniky a zacházení s ní. Mohlo by to pro Vás znamenat až ztrátu záruky.

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/pohled-do-nitra-xp-g-maxx-19.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO