DetektoRING

Renovace kůže
Publikováno: Tuesday, 12.06. 2007 - 13:19:35
Téma: Renovace a čištění


Asi každý už našel nějaký předmět z kůže, který je sice v ztrvrdlém a špinavém stavu ale zajímavý původem - sumky, opasky, vnitřky přileb a podobně. Pokusím se ve stručnosti popsat základní postup používaný při záchraně předmětů z kůže.

Předměty a výrobky z kůže nacházené ať už v zemi nebo na půdách jsou ve stavu, kdy kůže ztratila své původní vlastnosti. Je většinou tvrdá, vyšisovaná, někdy plesnivá a špinavá. Postup záchrany se dá rozdělit do několika kroků:

1) čištění - suchá kůže (většinou půdovka) se měkkým kartáčkem očistí od prachu, event. hlíny a otírá hadříkem namočeným ve vodě nebo lépe mýdlovém roztoku až do odstranění povrchových nečistot. - mokrou kopanou kůži čistíme kartáčkem v lázni, která obsahuje antiseptikum, například 500 ml vody, 400 ml ethanolu, 100 ml glycerinu a 1g thymolu.

Skvrny po napadení houbou se čistí 3% peroxidem vodíku s pár kapkami amoniaku

Skvrny od rzi či koroze mědi se čistí kyselinou šťavelovou nebo lépe roztokem chelatonu III

2) činění kůže - zpevní a zvláční kůži. Používají se buď průmyslově vyráběné činící roztoky nebo 2-5 % roztok glutaraldehydu ve vodě.Souprava na činění kůží se kdysi dala koupit v drogerii.Jak je to dnes, netuším.V případě lepšího stavu kůže (není lámavá a rozpraskaná) můžeme činění vynechat.

3) měkčení, konzervace a promazání kůže - tato procedura kůži změkčí a zabrání jejímu plesnivění. U větších ztvrdlých kusů se doporučuje nejprve ponoření do lázně složení 40g PEG 400(polyethylenglykol) a 125g PEG 1500 v 1 litru destilované vody. Ostatní kůže se hned promazávají směsí

a) olej na obuv s trochou thymolu a po promaštění následně ošetření krémem na obuv vhodného odstínu.
b) sádlo 40g, minerální olej 50g (stačí i olej na kola a šicí stroje)a 10 ml perchlorethylenu (čikuli apod.).
Směs se zahřeje, promíchá a k desinfekci se přidává 1g thymolu nebo p-nitrofenolu. Pozor - p-nitrofenol je jedovatý a karcinogenní (bohužel nejúčinnější).
c) promazávání kůže 50% ním roztokem glycerinu s přídavkem cca 0,5% thymolu (přidává se nasycený lihový roztok). Promazává se opakovaně z obou stran.
d) promazání směsí terc. butanol, paznehtový olej a cetylalkohol s trochou thymolu

Důležité je přidat k promazávacímu roztoku desinfekci, která chrání kůži před plísněmi a škůdci. Používá se thymol, p-nitrofenol, 2-hydroxydifenyl a nebo opět průmyslově vyráběné desinfekční přípravky proti plísním (ne SAVO !!!).

Je to sice hodně ve zkratce ale snad to někomu pomůže

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/renovace-kuze-81.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO