DetektoRING

Třetí setkání detektoristů u bývalé cihelny nedaleko Boru
Publikováno: Tuesday, 29.03. 2011 - 14:25:25
Téma: Setkání a srazy


Před deseti roky jsme našli v jednom vypuštěném rybníku za Borem zajímavý předmět. Byl zabalený ve voskovém papíru. Od policejního pyrotechnika jsme se dozvěděli, že to byla anglická „S - mina“. Po iniciování měla vyskočit asi metr nad zem a pak teprve vybuchnout.

Po roce jsem to vyprávěl jednomu borskému rybáři. Na oplátku mi řekl dvě zajímavé informace. V jedněch kasárnách měli navíc vojenský transportér typu „Hakl“. Nevěděli co s ním a tak ho zakopali do země. Domníval jsem se, že to je tak velká blbost, že to nemůže být pravda. Ukázalo se, že to opravdu pravda byla . Nedávno jsem v terénu narazil na čerstvou obrovskou díru. Byla po tom transportéru.

Druhá informace byla, že Američané měli odzbrojit Němce u cihelny za Borem. Zbraně tam zničit a zakopat. V tomto prostoru měla tábořit jednotka z americké 97. pěší divize. Tato divize, která osvobodila celý Tachovský okres, byla týden po skončení války stáhnuta zpět do Ameriky. Po měsíční dovolené byla poslána do bojů o Japonské ostrovy. O této 97. pěší divizi zde skoro nikdo nevěděl. Tak jako nebyl nikdo, kdo by tyto americké vojáky, po přechodu našich hranic, vítal. Nebyl nikdo, kdo by se s nimi rozloučil. Češi zde tehdy nebyli.

V našem tachovském klubu hledačů jsme se rozhodli ověřit druhou informaci od rybáře. Najít ty zakopané zbraně. V případě nálezu většího množství, pokusili bychom se z nich svařit pomník 97. pěší divizi ve tvaru trojzubce, znaku této divize. Američané odebrané zbraně od Němců ničili tím způsobem, že je rozjezdili tankem nebo je na hromadě pálili. Aby nás bylo na hledání více, uspořádali jsme tam soutěžní setkání klubů detektoristů Tachov – Plzeň.

Celý týden před hledací sobotou 26. března 2011, bylo nádherné počasí. V sobotu se citelně ochladilo, ale nepršelo. Sešlo se 28 detektoristů, kteří se pustili do hledání zakopaných zbraní. Terén kolem cihelny připomínal neproniknutelnou džungli. Jámu se zbraněmi jsme nenašli. Úlovek byl jen pět poničených pušek, převážně typu „Lebel“. Těmi bývala vyzbrojena německá domobrana. Nalezeno bylo také množství článků pásu do německého leteckého kanonu ráže 30 mm. Ale žádná nábojnice prázdná ani plná. Také se našlo vyznamenání z I. světové války a německé vyznamenání z bojů v Sovětském svazu, kterému se říkalo „Zmrzlé maso“. Protože akce byla pojata jako soutěžní, detektoristé svoje nálezy vystavili na plachtě. Porota pak vyhodnotila zajímavé nálezy ve dvou skupinách. Civilní a vojenské. Dekorování nejlepších se ujal starosta města Boru pan ing. Petr Myslivec. Vyhodnoceným předal upomínkové medaile na toto setkání. Hlavní cenu, kterou věnovala firma Kellyco z USA, získal Zdeněk Formánek. Za nalezení dvou pušek a části kulometu.Prostor kolem cihelny byl důkladně prohledán. Žádnou nebezpečnou munici jsme nenašli. Zlikvidované zbraně Američany mohou být hlouběji, kam naše detektory už nedosáhnou. Těch pět pušek na pomník nestačí. Jinak celkové hodnocení : akce se zdařila. Ale budeme pátrat dál.

František Soukup
Klub hledačů HP Tachov.

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/treti-setkani-detektoristu-u-byvale-cihelny-nedaleko-boru-238.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO