DetektoRING

Zapomenuté vodní prameny u Margarety
Publikováno: Sunday, 13.12. 2015 - 08:38:55
Téma: Památky, podzemí, příroda


Před padesáti lety jsem chodil k prameni nad jezírkem u Margarety pro dobrou pramenitou vodu. Domnívali jsme se, že je vhodná jako kojenecká. Možná, že byla, možná, že ne. Tehdy se tam rozbory vody nedělaly. Nyní, po tolika letech, mne to tam znovu zavedlo. Ne pro kojeneckou vodu, ale poodhalit záhady tohoto území.

Občas se někdo našel, kdo jezírko vyčistil a studánku opravil.Pamatuji si, že nad jezírkem byl obezděný jímací pramen přikrytý plechovou deskou. Trubkou z něj vytékala voda do tohoto malého rybníčku. Nyní jsem trubku ani plechovou desku nenašel. Je vidět, že pramen rybníček stále napájí a z rybníčku pak teče voda do jezírka.Na jaře, ale hlavně v létě, je u jezírka nádherně.O jezírko se někdo stará, rostou v něm lekníny a plavou červené ryby.Na lavičce u jezírka uprostřed zeleně je opravdu nádherně.

Voda, která vytéká z jezírka, prospívá nádherným kapradinám.Asi sto metrů pod jezírkem je ve stráni zapuštěná záhadná stavba.

Na zavřených plechových dveřích je cedule "Vysoké napětí", která by měla odradit případné nezvané návštěvníky. Na snímku je vidět, že neodradila.Otvorem nad dveřmi jsem vnitřek záhadné stavby vyfotografoval. Asi před dvaceti roky tento prostor tachovští rybáři využívali na líheň pstruhů. I když to vypadá jako jeskyně, tak původně to bylo začátkem 20. století postaveno jako velká jímací studna pramenité vody. Za pomoci virgule jsem zjistil, že z této jímací studny vedlo potrubí do vily Margareta a do vil nad hospodou "Na Svaté". Zda také vede do nějakého domu pod cestou, jsem nezkoušel.Z oplocení parku vedoucího na Svatou zůstaly jen sloupky z brány.Vila Margareta.Bylo mi divné, proč mezi tachovskými městskými lesy mají malý pozemek Lesy ČR. Už je mi to jasné. Býval to pozemek nějakého majitele vily, který tam měl jímací studny na pitnou vodu. Proto byl pozemek oplocen a snažili se tam udělat park. Po válce pozemek připadl státu. Možná by bylo nyní dobré, kdyby město od Lesů ČR pozemek odkoupilo a udělal se tam nádherný park. Domnívám se, že by to po kopci Vysoká, byla druhá perla Tachova.


Franta Soukup

2. 8. 2015

Tento článek si můžete přečíst na webu DetektoRING
http://detektory.hantec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://detektory.hantec.cz/clanky/zapomenute-vodni-prameny-u-margarety-341.html
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO