Hlavní nabídka
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· Často kladené otázky
· Diskuze a Inzerce
· Encyklopedie
· Napište článek
· Praktické odkazy
· Připomínky
· Seznam uživatelů
· Soubory ke stažení
· Soukromé vzkazy
· Statistiky webu
· Témata článků
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
Kdo je přihlášen ?
Stránky prohlíží 243 anonymních a 0 registrovaných uživatelů.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Webhosting

Provozováno na síti WEBSTEP

Celkem návštěv od spuštění webu

TOPlist

Vše za odvoz
Věnujte vše co už nepotřebujete někomu jinému "Za odvoz"
DetektoRING FAQ
(Často kladené otázky)Kategorie: Hlavní -> 1. Metal detecting - o hledání a detektorech

Otázky
·  Chci si koupit detektor, jaký si mám vybrat?
·  Chodím hledat už několik dní ale pořád kopu barevný šrot, dělám něco špatně?
·  Co je Metal detecting?
·  Co je to etický kodex hledání?
·  Co se s detektorem hledá?
·  Četl jsem že jsou detektory analogové a digitální, jaký je mezi nimi rozdíl?
·  Detektor reaguje na velká železa i když mám diskriminaci naplno. Je to závada?
·  Dokáže detektor spolehlivě rozlišit jaký kov je pod cívkou?
·  Jak běžný detektor kovů pracuje?
·  Jak zjístím majitele pozemku kde chci hledat?
·  Jaká sluchátka mám používat?
·  Je hledání nezákonné?
·  Je lepší detektor značky "xxxx" než detektor značky "yyyy"?
·  Kam mám chodit hledat abych něco našel?
·  Kde můžu bez obav hledat?
·  Kde se nesmí hledat?
·  Koupil jsem si detektor, ale když ho doma zapnu tak pořád píská. Co s tím?
·  Koupil jsem si detektor. Jak se ovládá?
·  Mohu použít do detektoru nabíjecí baterie?
·  Našel jsem munici, co mám dělat?
·  Našel jsem střelnou zbraň (část zbraně), mohu si ji ponechat?

Odpovědi
·  Chci si koupit detektor, jaký si mám vybrat?

Vybrat si je obtížné. Nejdřív se ujasněte co budete hledat - jsou detektory na drobné předměty (mince,šperky), větší předměty (militárie) a velké předměty (sudy, bedny atd.) Od universálního detektoru očekávajte průměrné výsledky. Dále se rozmyslete kolik peněz můžete do nákupu investovat - nejlevnější detektory poskytují nižší komfort při hledání, méně funkcí a mají průměrné parametry. Počítejte s tím že si časem k detektoru pořídíte další sondu ( >2000kč). Rozmyslete si jak často budete chodit hledat - detektor je při častém užívání značně mechanicky namáhán. Až budete mít v těchto otázkách jasno pročtěte si různá diskuzní fóra a stránky které se věnují hledání - pomůže Vám to získat přehled ze zkušeností uživatelů. Pečlivě si prostudujte parametry přístrojů které se Vám dostanou do užšího výběru a vyřaďte ty které v něčem nesplňují Vaše požadavky. Nakonec zjistíte že si musíte vybrat ze dvou nebo tří přístrojů - nerozhodujte se od stolu. Kontaktujte prodejce a dohodněte si s ním nezávazné osobní vyzkoušení přístrojů. Pokud Vás prodejce odmítne, kontaktujte jiného. Uvidíte že po "ohmatání" a vyzkoušení detektoru už snadno vyberete ten který Vám bude nejvíce vyhovovat.

[ Zpět nahoru ]

·  Chodím hledat už několik dní ale pořád kopu barevný šrot, dělám něco špatně?

Hledání vyžaduje velkou trpělivost. Šrotu z barevných kovů se nikdy nevyhnete, je to odvrácená strana hledání. Vždy počítejete s tím že budete kopat zbytky drátů, hliníkových tub, staré hliníkové zátky od láhví, alobaly od svačin turistů atd. Patří to k hledání.

[ Zpět nahoru ]

·  Co je Metal detecting?

Metal detecting je hledání kovů s přístrojem kterému se říká detektor kovů. Je to koníček (hobby) a v podstatě i sport, protože se při něm hodně nachodíte a nakopete. Když Vás hledání "chytne", vyplní Vám prakticky veškerý volný čas. S detektorem strávíte mnoho času v přírodě, odpočinete si a poznáte mnoho nových věcí. Metal detecting můžete přirovnat k rybaření na suchu. Někde jsem četl, že hledání s detektorem je poslední romantický koníček který existuje. Motivem k hledání nesmí být chamtivost, ale zájem o historii a pobyt v přírodě.

[ Zpět nahoru ]

·  Co je to etický kodex hledání?

Etický kodex hledání je soubor doporučujících pravidel chování při hledání s detektorem kovů, někdy se mu také říká hledačské desatero.

1. Než začnete hledat, ověřte si zda hledání na místě kde chcete hledat neomezují nějaké zákony nebo vyhlášky. Pokud ano, respektujte je.
2. Nepoškozujte přírodu, osetá pole, cesty nebo stromy, nerozdělávejte oheň v lese.
3. Jámy které vykopete po sobě zasypte tak, aby po prvním dešti nebylo poznat že v místě bylo kopáno.
4. Vše co vykopete si odneste - příště se Vám bude hledat lépe. Nenechávejte po lese poházené vykopané plechovky, trubky, dráty a jiný odpad.
5. Chovejte se tiše a ohleduplně. Nejlépe tak aby o Vás nikdo nevěděl. Nerozhrnujte v lese hromady listí nebo klestí.
6. Buďte obezřetní - snažte se vidět a nebýt viděn. Ne všichni návštěvníci lesa mají dobré úmysly.
7. Nejezděte autem až do lesa, auto nechte na bezpečném místě a na lokalitu dojděte pěšky.
8. Nevystupujte do rezervací a ohrad kde je to zakázano.
9. Neruště zbytečně zvěř.
10. Důležité nálezy hlaste tak jak to nařizuje zákon.

[ Zpět nahoru ]

·  Co se s detektorem hledá?

S detektorem kovů se hledají kovové předměty. Samozřejmě každý hledač preferuje jiný druh předmětů. Někdo hledá pozůstatky válek a bitev ( helmy, staré zbraně, munici, vyznamenání, knoflíky atd.) - říká se jim "válkaři". Jiní hledají třeba mince, šperky a jiné drobnosti - říká se jim "mincičkáři". Někdo se v hledání tematicky nespecializuje a hledá vše.

[ Zpět nahoru ]

·  Četl jsem že jsou detektory analogové a digitální, jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdíl spočívá ve způsobu zpracování signálu. Zatímco analogový detektor pracuje vždy se signálém pouze v analogové formě, digitální detektor signál ze sondy převede na sekvenci jedniček a nul a dále signál zpracovává mikroprocesor s pomocí matematických algoritmů. Digitální zpracování dává širší spektrum možností zpracování a vyhodnocení signálu. Neznamená to však že s digitálním detektorem dosáhnete lepších výsledků. Digitální zpracování sesebou nese vyšší komfort obsluhy a širší možnosti nastavení.

[ Zpět nahoru ]

·  Detektor reaguje na velká železa i když mám diskriminaci naplno. Je to závada?

Není to závada. Na velké předměty bude detektor reagovat témeř vždy.

[ Zpět nahoru ]

·  Dokáže detektor spolehlivě rozlišit jaký kov je pod cívkou?

Naprosto stoprocentně to nedokáže žádný stroj. Detektor je jen prodloužená ruka operátora který podle tvaru, barvy a délky signálu usoudí co je pod sondou. Ověřit to lze jen vykopáním. S detektorem se musíte naučit hledat. Tím že si člověk koupí housle ještě neznamená že je automaticky houslistou. Stejně je to s detektory. Musíte se postupně naučit vyhodnotit co Vám detektor signálem sděluje. Nikdy nenechávejte rozhodování jen na detektoru.

[ Zpět nahoru ]

·  Jak běžný detektor kovů pracuje?

Obecně asi takhle:
Sonda detektoru vytváří elektromagnetické pole které proniká do prohledávaného prostoru. Pokud se v prohledávaném prostoru nachází předmět z materiálu který je vodivý, dojde k ovlivnění vysílaného pole. Takovou odchylku vyhodnotí řídící jednotka detektoru a oznámí ji operátorovi signálem. Řídící jednotka dokáže ze změn magnetického pole omezeným způsobem zjistit vodivost předmětu (druh kovu), tvar a hloubku. Elektromagnetické pole má fyzikálními zákony omezenou hloubku průniku.
Kolikrát za sekundu je elektromagnetické pole sondou vytvořeno je dáno pracovní frekvencí detektoru. Má-li detektor například pracovní frekvenci 4kHz (kilohertz), znamená to že sonda vytvoří magnetické pole 4000x za jednu sekundu.

[ Zpět nahoru ]

·  Jak zjístím majitele pozemku kde chci hledat?

Je to velice jednoduché. Navštívíte v úředních hodinách obecní úřad obce které Vámi vytipovaný pozemek přísluší. ( to zjístíte na obyčejné mapě ). Obecní úřady mají k dispozici tzv. územní plán včetně katastrální mapy - a to buď v elektronické formě nebo jako výkres na papíře. Územní plán je ze zákona dokumentem do kterého má právo nahlížet kdokoliv a to i bez udání důvodu. Obvzláště u menších obcí je domluva velice jednoduchá. Na mapě ukážete která oblast Vás zajíma a příslušný úředník Vám vytiskne nebo na kopírce zkopíruje příslušnou část katastrální mapy. Na této mapě jsou zapsána čísla parcel a označeno jejich využití ( zahrady, obytné plochy atd.). Podle čísla parcely si pak na Internetu na stránkách Katastrálního úřadu ( viz. sekce odkazy) dohledáte konkrétního majitele pozemku.
Pokud se Vás na úřadě budou ptát k čemu mapu potřebujete stačí říct že máte předběžný zájem ve vytipované oblasti nějaký pozemek koupit.
Úřád má právo od Vás požadovat úhradu prokazatelně vynaložených nákladů na získání informace - což je v podstatě cena za kopírování na kopírce (případně poštovné), a na tuto cenu Vám musí vystavit příjmový doklad s rozpisem úkonů.
Větší obce, nebo města Vám většinou kopie neudělají na počkání, ze zákona mají lhůtu tuším 30dnů. K získání Informací nemusíte na úřad osobně, lze komunikovat i e-mailem.
Mám dobré zkušenosti v malých obcích kde jsem vždy sehnal všechny kopie map na počkání a ještě sem si příjemně popovídal se starostou.

[ Zpět nahoru ]

·  Jaká sluchátka mám používat?

Sluchátek je více druhů: Uzavřená, polouzavřená a tzv.špunty. Každému vyhovují jiná sluchátka.
Kvalitní uzavřená sluchátka mají výborný zvuk, ale je v nich horko a hlavně neslyšíte co se děje okolo Vás.
Polouzavřená sluchátka Vám umožní slyšet okolní zvuky, ale při delším hledání z nich bolí uši a za ušima. Jsou dobrým kompromisem mezi uzavřenými a špunty.
Tzv. "špunty" - víceméně nouzové řešení.
Než si koupíte sluchátka, zkotrolujte si v manuálku k Vašemu detektoru jakou impedanci mají sluchátka mít. Impedance se uvádí v ohmech ( omega). Je příjemné pokud sluchátka mají zabudovanou regulaci hlasitosti. Pozornost věnujte také průměru konektoru sluchátek - existují dva standardy - 6,3mm a 3,5mm. V případě rozdílných konektorů budete muset použít redukci.

Vyberte si taková sluchátka která vyhovují Vám. Každý člověk má jiné požadavky.

[ Zpět nahoru ]

·  Je hledání nezákonné?

Není, ale v mnoha případech se může pohybovat na hraně zákona.

[ Zpět nahoru ]

·  Je lepší detektor značky "xxxx" než detektor značky "yyyy"?

Podle značky výrobce se nedá jednoznačně porovnávat. Každý výrobce vyrábí několik druhů detektorů z nichž každý se hodí k vyhledávání určitých předmětu. Vždy porovnávejte konkrétní modely určené ke konkrétnímu ( stejnému) účelu. Tradice značky detektoru Vám může pomoci orientovat se spíše v kvalitě a řemeslném zpracování přístroje.

[ Zpět nahoru ]

·  Kam mám chodit hledat abych něco našel?

Místům kam se chodí hledat se mezi hledači říká lokality. Nalezení dobré lokality dá hodně práce ( je to v podstatě takové hledání před hledáním :) ). Každý hledač si svoje lokality střeží a jen velmi nerad někomu jinému prozrazuje kde se nacházejí. Jedním z důvodů proč si lokality chránit, je možnost udržet si kontrolu nad tím co se na lokalitě děje. Asi nikomu by nebylo příjemné kdyby přišel hledat na svoje oblíbené místo a našel tam nezahrabané díry od rádoby-hledačů. Pokud se Vám to stane, raději zahrňte i díry které nejsou Vaším dílem - a to proto aby majitel pozemku neměl důvod Vás z lokality příště vykázat.
Dobré místo na hledání je neoseté pole. Dobře se na něm kope a máte velkou šanci něco najít protože na pole se po dlouhá léta vyvážel obsah suchých záchodů, podestýlka ze statků, rybniční bahno atd. Dalším zajímavým místem jsou staré nepoužívané cesty v lesích které lze dodneška najít - většinou tam najdete nějakou tu podkovu....
Další zajímavá místa jsou kolem starých stromů, v zaniklých vesnicích nebo osadách, zbytky zákopů atd.
Své lokality si chraňte. Pro hledače je dobrá lokalita cennější než ten nejdražší detektor.

[ Zpět nahoru ]

·  Kde můžu bez obav hledat?

Bez obav můžete hledat na svém soukromém pozemku, nebo na pozemku od jehož majitele máte k hledání souhlas. Respektujte práva vlastníků. Samozřejmě platí nepsané pravidlo kde není žalobce není ani soudce tzn. když půjdete hledat do lesa nebo na pole a nezůstane tam po Vás spoušt, nebude se o Vás nikdo zajímat. Pokud Vás však vlastník pozemku vykáže, respektujte jeho práva a nevyvolávejte zbytečný konflikt který by Vám mohl uzavřít dveře do danné lokality.

[ Zpět nahoru ]

·  Kde se nesmí hledat?

Podle zákona se nesmí s detektorem kovů hledat na tzv. archeolokalitách, aby nedocházelo k poškozování národního kulturního dědictví. Nechoďte hledat na hrady, zámky, zříceniny, hradiska, pohřebiště a podobné lokality, vyhnete se tak mnoha nepříjemnostem. Uvědomte si že žijeme v zemi kde se podle jedince posuzuje celá skupina, neničte proto pověst ostatním hledačům.

[ Zpět nahoru ]

·  Koupil jsem si detektor, ale když ho doma zapnu tak pořád píská. Co s tím?

Obytné budovy jsou velkým zdrojem rušení ( elektrické rozvody, armování, TV atd. ). Detektor je velice citlivý přístroj a v tomto prostředí nemůže korektně pracovat. Vyzkoušejte přístroj mimo budovu ve volném terénu.

[ Zpět nahoru ]

·  Koupil jsem si detektor. Jak se ovládá?

Nejdříve si prostudujte uživatelskou příručku k detektoru kde jsou popsány jednotlivé funkce které detektor má. Snažte se zíslat zkušenosti od ostatních uživatelů na diskuzních fórech a www stránkách o hledání. Snad každý detektor má ovládací prvek SENS (citlivost) kterým se nastavuje základní citlivost detektoru na odezvy z prohledávaného prostoru. Vysoké nastavení citlivosti může způsobovat nestabilitu, nebo falešné signály. Dalším běžným ovladacím prvkem je DISC (diskriminace) - jeho úkolem je nastavit úroveň potlačení kovů na které nechcete aby detektor reagoval. Diskriminace nastavená na nízkou hodnotu potlačuje drobné železné předměty, na střední hodnotě potlačuje větší železné předměty, fólie od žvýkaček, a vysoko nastavená diskriminace potlačuje i drobné zlato a stříbro. Začínejte hledat s nízko nastavenou diskriminací a učte se rozeznávat co v jaké poloze diskriminace potlačuje.

[ Zpět nahoru ]

·  Mohu použít do detektoru nabíjecí baterie?

Nejdříve se podívejte do uživatelské příručky jestli výrobce Vašeho detektoru na tuto možnost pomyslel při výrobě. Pokud ano tak detektor většinou umožňuje přepnutí mezi alkalickými a nabíjecími články. Na některých vůbec přepínat nemusíte. Nabíjecí články mají oproti alkalickým článkům o 0,3V menší napětí (na jeden článek). Pokud Váš detektor vyhodnocuje stav baterií podle úbytku napětí, je možné že bude signalizovat vybité baterie. Každopádně nehrozí poškození přístroje.

[ Zpět nahoru ]

·  Našel jsem munici, co mám dělat?

Zavolat polici a počkat na její příjezd. Policie přivolá pyrotechnika který nalezenou munici odveze nebo zneškodní. Nikdy s nalezenou municí nemanipulujte - jde o život - vojenský materiál může obsahovat nebezpečné látky (výbušniny, jedy, zápalné látky) které jsou i po 60 letech v zemi pořád životu nebezpečné. Nenechávejte nalezenou munici bez ohlášení na místě nálezu (ani zahrabanou) - mohou ji najít děti nebo nějaký náhodný turista. Pokud si ponecháte nějakou nalezenou munici, vystavujete se nejen riziku trestního postihu ( nedovolené ozbrojování), ale také ohrožení života a majetku a to nejen svého. Vykopaná munice vám může začít hořet už v autě při převozu nebo až doma při skladování. Uvědomte si že munice je materiál který byl vyroben za účelem zranit nebo zabít a tato schopnost s časem neklesá - pravě naopak. I nevinně vypadající roznětky, zápalkové šrouby nebo střely Vás mohou vážně zranit nebo zabít.

[ Zpět nahoru ]

·  Našel jsem střelnou zbraň (část zbraně), mohu si ji ponechat?

Ne. Nalezené zbraně se musí odevzdat na policii. Držení zbraní a střeliva upravuje zákon o zbraních č. 119/2002 Sb. Držení zbraní v jakémkoliv stavu ( i jejich částí jako je např. hlaveň nebo závěr ) je bez patřičných povolení trestným činem. Nálezy zbraní upravuje §68 výše zmíněného zákona.

[ Zpět nahoru ]Detektory kovů články návody recenze hledání field testy záhady tajemství pozvánky na akce manuály návody galerie detektorů inzerce diskuzní fórum
Tesoro Compadre Cibola uMax Silver Cortes Eldorado Garrett Teknetics Bounty Hunter Fisher Troy Shadow MD3009 ACE 150 ACE 250 GTP1350 Tejon Vaquero Fieldmaster Compass Rutus Solaris XP GMAXX XP GOLDMAXX GOLDMAXX Power ADX Adventis Zetex JOKR Mikel Minelab Musketeer Advantage Explorer Quatro MP X Terra Whites White's IDX XLT DFX MXT QXT Spectrum Eagle MD3815B AD3018 Explorer SE Fisher F75 Teknetics T2 Fisher F4 Titanium Adonis Fisher F2 Fisher F4 Fisher F70
Kanál RSS 2.0
| Obsah: Bronislav MAREK | e-mail: detektory (zavináč) hantec (tečka) cz | Jabber: mcmlxxx (zavináč) hantec (tečka) cz |
Design layout by Jakub Dubec and Michal Krajcirovic.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO