Hlavní nabídka
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· Často kladené otázky
· Diskuze a Inzerce
· Doporučte nás
· Encyklopedie
· Napište článek
· Praktické odkazy
· Připomínky
· Seznam uživatelů
· Soubory ke stažení
· Soukromé vzkazy
· Statistiky webu
· Témata článků
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
Kdo je přihlášen ?
Stránky prohlíží 271 anonymních a 1 registrovaných uživatelů.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Webhosting

Provozováno na síti WEBSTEP

Celkem návštěv od spuštění webu

TOPlist

Vše za odvoz
Věnujte vše co už nepotřebujete někomu jinému "Za odvoz"

Osudové setkání

Přijal: mcmlxxx - Sunday, 02.03. 2008 - 21:12:14
Téma: Příběhy
delon

nám napsal(a): Jsem hledač. Hledám artefakty z období, které mě zajímá, a své nálezy nehodnotím podle toho za kolik by se nechaly prodat, ale podle okolností za kterých jsem je našel, a příběhu který se k nim váže. Tento je svým způsobem ojedinělý, jelikož se k němu váží příběhy dokonce dva.

Oba jsou tak zajímavé,že by si každý sám o sobě zasloužil svoji vlastní povídku.Společně však tvoří příběh v mnoha směrech výjimečný, a proto také nález s tím spojený zaujímá rovněž výjimečné místo v mojí v pořadí druhé, již mnohem skromnější, sbírce.
Během lidského života se denně s někým potkáváte a některá z těchto setkání vám mohou ovlivnit život do té míry, že se nechají nazvat osudovými. I tento o takovémto setkání pojednává. O neobyčejném setkání dvou lidí, kterým osud předurčil, aby se za podobných dramatických okolností dvakrát potkali, přestože každý z nich byl třiadvacet let ztracen v mnohamiliónovém davu svého vlastního národa a jejich příbytky dělili tisíce kilometrů. Předkládám vám tedy příběh, který mi vyprávěl tchán v době kdy ještě mým tchánem nebyl a zatím jsme byli pouze kolegové v práci.

Les je plný , v řadách vykopaných, nenápadných jam. Hlína z jejich okrajů, společně s opadaným listím a jehličím, je už dávno zasypala a nyní spíše připomínají sotva znatelné mělké hroby. Takto vypadají jedny. Ty jsou starší, ale mezi nimi je i mnoho jiných o něco hlubších s méně oblými okraji. Na první pohled je zřejmé, že jsou o něco mladší. Oboje vykopala a užívala stejná armáda. Pouze doba vzniku je jiná. Dělí je třiadvacet let...
Nerad chodím hledat na ruské lágry, ale tentokrát jdu najisto. Barva se hlásí téměř pořád, ale všudypřítomná munice nebo ztracený odznáček s Leninem mě nezajímají. Procházím smíšeným lesem a mířím k modřínové aleji. Pár metrů za ní, v místě, kde je les částečně vykácený, chci hledat důkazy o zločinu, kterému byl náhodně svědkem jeden malý chlapec s duchem obchodníka, kdy se mu jeho touha měnit stala osudovou. Vše netrvá ani deset minut a já usedám na nedaleký pařez a prohlížím si jeden ze svých nejsmutnějších, nejpodivnějších a zároveň nejcennějších nálezů. V otevřené dlani leží pár knoflíků z německé uniformy, několik válečných mincí a malá stříbrná madonka.


Staleté borovice se pod náporem motorových pil s rachotem kloní k zemi. Tlaková vlna vyvolaná energií dopadu mohutných korun evokuje výbuchy granátů a zvedá do výše oblaka sněhu, který dvacetistupňovým mrazem přeměněný v ledové jehličky teď víří vzduchem, zabodávajíc se do každého koutku nechráněného těla. Mráz je tak silný, že ani fyzicky náročná práce nedokáže dostatečně rozproudit krev, která by blahodárné teplo dodala mrznoucím končetinám, a my s úlevou vítáme čas k obědu, tradičně pospolu trávený u velikého praskajícího ohně. V těsné blízkosti životodárných plamenů podupáváme, nahříváme na kost zmrzlé ruce, a když v radostném očekávání příjemného odpočinku vybalujeme svačiny, namíří jeden z dřevorubců konec opáleného klacku na asi pět metrů vzdálené místo a povídá: "Tak ,tady se to tenkrát stalo. Přesně támhle Rusové zastřelili raněného německého vojáka."
Když první odkapávající kapky omastku z našich špekáčků se syčením zapadají do plamenů, začíná vyprávět příběh, který měl svůj prvopočátek v květnu roku devatenáct set čtyřicet pět...

Rozkvetlá příroda a sluncem zalitý kraj ještě více umocňují sváteční náladu obyvatel malého městečka radujících se z příchodu dvou armád, které téměř současně dorazily k demarkační čáře a společně přinesly lidem tak dlouho očekávaný mír. Celé město je na nohou, ale kdo si slavných májových dnů užívá nejvíce, jsou páni kluci. Rachotící nekonečné německé kolony už dávno zmizely kdesi na jihozápadě a oni teď mohou nerušeně obdivovat obě vítězné armády, které zaujaly své pozice každá na jiné straně města.
Malý patnáctiletý kluk se v horkém květnovém odpoledni trmácel do svahu nad městem, co chvíli se celý uřícený zastavil a upíjel z hliníkové konvice čtyřstupňové pivo, které mu natočili v hostinci "U Kulaté báby". Pivo mizerné kvality je již zteplalé a vyčpělé, ale obsluhám ruských flaků, které pro své protiletadlové kanóny zbudovaly palposty v kopcích nedaleko města, chutná a jsou ochotny za pivo královsky zaplatit. Rudá armáda může výměnou nabídnout mnohé, protože opodál pod staletými duby v zaparkovaných náklaďácích se kromě munice nachází ještě opravdu pestrá paleta zboží. Jeden je plný harmonik, koberců a jízdních kol, další je k prasknutí nacpaný pytli s cukrem, který již deštěm přeměněn v cukrový sirup protéká mezi postranicemi. Ale kluk svoji pozornost směřoval k jinému autu, kterému naopak mezi sajtnami odkapává odporně páchnoucí tmavohnědá břečka. Ten na své korbě pod nedbale přehozenou plachtou ukrývá balíky s tabákem. A právě tabák je předmětem jeho zájmu. Něco vykouří společně s kamarády, část prodá chlapům dole ve městě, pak koupí pivo, to odnese Rusům, ti mají tabák a tak to jde pořád dokola. Jsou jako veliké bezstarostně smějící se děti. Za konvičku piva dají slušnej paklík a občas navíc přihodí i nějaký cukr.
Svůj lágr měli v tehdy ještě předmýtním a dosti rozlehlém smíšeném lese, který v půli protínala cesta lemovaná vzrostlými modříny. Vytáhlé, jak šavle prohnuté modříny, které dávný lesní hospodář nechal zasadit již před mnoha generacemi, tvořily v tehdy nebývale horkém měsíci květnu stinnou dlouhou alej, kterou si pro své vyjížďky na koni vybral a oblíbil jeden mladý ruský důstojník. "Málčik", tak chlapci s úsměvem říkával, když jej občas potkal, jak se vrací ze svých obchodních cest s prázdnou bandaskou, podezřele nafouklou košilí a vyboulenými kapsami kalhot.
Když chlapec, jako již poněkolikáté v minulých dnech, vystoupal s plnou konvičkou svah, prošel lesem a blížil se k modřínové aleji, zaslechl křik a v němčině pronášené prosby o pomoc a slitování. V leknutí a předtuše něčeho zlého se schoval za jeden mohutný modřín a pozoroval vzrušenou debatu, která probíhala mezi dvěma ruskými vojáky, raněným mladým Němcem a důstojníkem na koni. Oficír pronesl pár strohých slov, nato rukou pokynul do lesa směrem k schovanému chlapci, pobídl koně a odcválal. Tehdy ruského důstojníka viděl naposledy, protože strach společně s děsivými okamžiky ,které následovaly, mu už nikdy nedovolily ruské vojáky navštívit. Skrze prsty dlaní, kterými si v hrůze zakrýval obličej, pozoroval oba Rusy, jak za límec uniformy vlečou Němce stranou. Viděl jej na kolenou prosícího, svíraje v natažených rukách fotky svých blízkých. Viděl poté, jak z bezprostřední blízkosti do prsou vypálená dávka ze samopalu klečícího Němce zlomila, srazila na záda a jak z divoce rozhozených rukou vylétly papíry do okolí. Nalámanými větvemi pak Rusové tělo přikryli a odešli. Ještě dlouhou dobu seděl chlapec ztuhlý hrůzou pod modřínem aby nakonec sebral odvahu, popadl konev a vyděšený upaloval k městu

Uplynulo třiadvacet let. Země prožívala ve svých dějinách další významné jaro, které však nikdy nevykvetlo do takové krásy jako ono památné v roce 1945. Pražské jaro pozvolna rozkvétalo již téměř půl roku, ale nesmělým květům demokracie nikdy nebylo dopřáno úplného rozpuku. Vlastizrádci pozvali na své spoluobčany a bratry ruskou armádu a ta společně se svými vazaly Pražské jaro pod pásy tanků rozdrtila. A rukou osudu bylo dáno, aby právě na pozadí zločinu vlastizrady a v atmosféře pro naši vlast tolik dramatických a bolestných událostí se uskutečnilo v pořadí druhé, záhadné a neobvyklé, osudové sekání..

Bylo září roku 1968. Parta dřevorubců, očekávajíc horký den babího léta, brzy ráno nasedla do gazíku a vyrazila prašnou cestou do kopce, k nám již známému lesu, aby zde ještě za chladu stihla udělat větší část své každodenní lopoty. Práci však toho dne už nezačala. Modřínová alej byla uzavřena závorou, vedle závory stála primitivní bouda a v dřevěné boudě dva neméně primitivní strážní. Dlouhé vyjednávání plné sprostých nadávek směřovaných oběma Rusům se vyhrotilo v okamžiku, kdy obrovitý Olin popadl dřevorubecký kalač a následován ostatními chlapy se sekerami v rukou vyrazil směrem k boudě s úmyslem přerazit závoru. Až na poslední chvíli se rozlícené dřevorubce podařilo zastavit do vzduchu vypálenou dávkou ze samopalu. Zatím, co je jeden ze strážných pod namířeným samopalem držel v šachu, druhý po několika telefonických urgencích přivolal z hloubi lesa gazík. Když z otevřených dveří auta vystoupil důstojník a pohlédl na skupinu zajatých mužů, v jednom z nich by se krve nedořezal. Děsivé okamžiky popravy zajatého německého vojáka se vrátily, a přestože byly vzpomínky téměř čtvrt století staré, do nejmenšího detailu během sekundy prožil vše, jako by se to stalo právě včera...

Ano, tušíte správně. I po tolika letech ho s naprostou jistotou poznal. Velitel okupantů byl ten samý důstojník, který se se svým koněm před třiadvaceti lety proháněl modřínovou alejí a pak vydal rozkaz k popravě zajatého Němce. Na konci války. V květnu roku 1945.

V horkém zářijovém odpoledni se do kopce za městem trmácí dva malí kluci. Mírný vánek unáší dlouhé pavučiny babího léta a meze, lemující prašnou cestu, která se vine vzhůru k lesu lákají k odpočinku omamnou vůní bylin. Přesto, že ten menší z nich už vyčerpáním sotva plete nohama a větší jej musí vést za ruku, na odpočinek v trávě plné cvrkajících koníků a poletujících motýlů čas nemají. "Pojď, Delone, už je to jenom kousek. Dnes je u závory Vasja. Dá nám cigarety a tobě odznáček. Musíme chvátat,víš?"
Zteplalo by nám pivo...

 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Vytvořit účet.
Související odkazy
· Více o tématu Příběhy
· Další články které přijal mcmlxxx


Nejčtenější článek na téma Příběhy:
Cyril aneb příběh hledače pokladů

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Detektory a hledání

"Osudové setkání" | Přihlásit/Registrovat | 21 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: MinTaur (mintaur@gmail.com) - Sunday, 02.03. 2008 - 22:54:29
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.kpvh-pardubicko.cz
Clovek nikdy nevi, co se vaze ke kazdemu utrzenemu knofliku. Ve vetsine pripadu ho pak s chladnou hlavou hazeme do krabicky k ostatnim. Ta anonymita drtive vetsiny nalezenych predmetu me celkem mrzi, proto je pripad, o kterem pises, svym zpusobem jedinecny a vzacny.

Minimalne muze fungovat jako takovy vzor udalosti, kterych se v nasich lesich odehravaly desitky, stovky, mozna tisice, ale dnes o nich nikdo nevi, nebo se o nich proste nemluvi.

Jsem rad, ze ta hrstka drobnosti skoncila u cloveka, ktery ji dal zpatky jmeno a pribeh.

Diky!
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 08:30:05
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Hezký a výstižný komentář.Nemám co dodat.Snad jen to,že válku i hledání chápeme obá stejně.Díky.

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: Baba (rafina@rafina.cz) - Monday, 03.03. 2008 - 06:55:55
Hezky napsané. Kdybys chtěl určit punc u té svátostky a ujistit se, jestli mohla být toho zastřeleného vojáka, pošli mi fotku mailem.
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 08:38:58
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky za komentář a ochotu.Bohužel svítostka punc nemá.S jistotou byl na kroužku kam se obvykle razil,ale tato ho už neměla.Nynější očko mi dodělával můj soused zlatník.Jinak je celá původní.Osobně si myslím,že při té popravě poměrně těžká a kulatá svátostka spadla na zem a řetízek se sbytkem očka zůstal někde v šatech a o osudu těla nevím už vůbec nic.Ještě jednou díky za ochotu,ale mám pár jinech věcí u kterých bych Tě za čas o radu požádal.Měj se.
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 08:45:19
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ještě mi promiň ty překlepy.Brýle sice ještě nenosím,ale mám krátké ruce :-)Ale vážně.Pracovní monitor je už pomalu v háji,zrak už také trošku slábne a tato malá písmenka mi také psaní nijak neusnadňují.Takže vidím skoro prd..:-)

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: cortes (tvare@seznam.cz) - Monday, 03.03. 2008 - 09:41:12
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Čoveče...sem si početl...Moc hezky napsané...
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 08:47:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Cortes,díky moc! Vážím si Tvého uznání.

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: Vaquero (pesibr@cbox.cz) - Monday, 03.03. 2008 - 16:21:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dík za moc hezký a zajímavý příběh. Jsem moc rád, že jsi se k napsaní odhodlal. Něco velmi podobného jsem také zažil. Budu se těšit na další počteníčko od tebe. Hezkých příběhů není nikdy dost.
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 09:04:10
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuji za pochvalný komentář,ale nevím jestli ještě někdy něco pošlu.Námětů by bylo dost,pouze času je zoufale málo.Napsal jsem to v noci a byl to navíc takový úlet,protože normálně píšu na úplně odlišná témata.
Máš hezké příběhy.Je to kobinace znalostí ,fantazie a nesporného talentu oboje psanou formou spojit a předložit čtenářům poutavý příběh.Hezky se to čte a těším se na další!

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: George-83 (george-83@centrum.cz) - Monday, 03.03. 2008 - 17:58:30
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Krásný čtení....díky !
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 09:06:31
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky moc a jsem rád že se Ti to líbilo.Měj se!

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: seef (seeeef@seznam.cz) - Monday, 03.03. 2008 - 18:23:30
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.kvest.eu
Díky za čtivo na jeden nádech!
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 09:10:49
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuji za uznání.Potěšilo.Máme tady u nás hodně hlubokých lesů,ale i přesto se někdy třeba potkáme:-))

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: beny (afroditajirkov@volny.cz) - Monday, 03.03. 2008 - 21:17:52
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tak tomu říkám krásný článek.V každé válce je krutosti a utrpení, nepočítaně.
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: arman (armiart@email.cz) - Wednesday, 05.03. 2008 - 15:37:07
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Smekám, napsal jsi to s citem a v duchu doby.
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 09:29:19
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuji za kometář.Článek se možná dobře čte,ale jednoduché ho napsat nebylo.Snažil jsem se do něj vložit daleko více než je příběh z války pro hledače válkaře.Podle Tvé reakce se mi to možná podařilo a zároveň tedy i těší. Takže ještě jednou mockrát díky!
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 09:13:19
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Beny díky!

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: Peca WW2 (munition@email.cz) - Thursday, 06.03. 2008 - 08:42:42
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Opět moc pěkný článek. Je úžasné, jak tak obyčejné předměty jako pár knoflíků, dostanou duši a vlastní tvář, pokud je s nimi spojena jejich historie. Zcela tak ztratí anonimitu seriově vyrábeného zboží. Bohužel o příběhu daného předmětu se většinou můžeme jen dohadovat. Alespoň nám ale zůstává příběh jeho nalezení. Jaký to byl den, svítilo slunce nebo jsem byl promočený až na kost od celodenního deště... To bylo tehdy, když jsem na hřebenu potkal toho starého lesáka a místo hledání jsem s ním proseděl půl dne a vykouřil všechny cigarety při jeho poutavém vyprávění o tom, jak to bylo na konci války... Mám hrozně rád, když vezmu do ruky některý z mých nálezů a příběh okolností jeho nalezení mi vyvstane v hlavě jako němý film. Většinou alespoň v případě militarií sice není příběh jejich nalezení tak silný a dramatický jako příběh ztráty, ale přeci jen znovunalezené věci dostávají svoji tvář. Takže díky za podobné články. Vždycky je přečtu jedním dechem. Peca
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Friday, 07.03. 2008 - 09:39:37
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Co dodat?Krásně napsané a jsem rád,že poznávám stále více a více lidí,kteří se na našeho koníčka dívají a provozují jej podobně jako já.
Takže díky za takovýto přístup a rovněž díky za hezký komentář.

Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: Vankelt (van13@centrum.cz) - Monday, 10.03. 2008 - 11:40:09
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jednoduše - moc pěkné a poutavé počteníčko!
Re: Osudové setkání (Hodnocení: 1)
Od: delon (Leon.Dergelle@seznam.cz) - Monday, 10.03. 2008 - 12:38:02
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuji moc za komentář který potěšil!Jsem rád že se to líbí a člověka potěší, že práce a čas nabyly vynaloženy zbytečně.Díky.
Detektory kovů články návody recenze hledání field testy záhady tajemství pozvánky na akce manuály návody galerie detektorů inzerce diskuzní fórum
Tesoro Compadre Cibola uMax Silver Cortes Eldorado Garrett Teknetics Bounty Hunter Fisher Troy Shadow MD3009 ACE 150 ACE 250 GTP1350 Tejon Vaquero Fieldmaster Compass Rutus Solaris XP GMAXX XP GOLDMAXX GOLDMAXX Power ADX Adventis Zetex JOKR Mikel Minelab Musketeer Advantage Explorer Quatro MP X Terra Whites White's IDX XLT DFX MXT QXT Spectrum Eagle MD3815B AD3018 Explorer SE Fisher F75 Teknetics T2 Fisher F4 Titanium Adonis Fisher F2 Fisher F4 Fisher F70
Kanál RSS 2.0
| Obsah: Bronislav MAREK | e-mail: detektory (zavináč) hantec (tečka) cz | Jabber: mcmlxxx (zavináč) hantec (tečka) cz |
Design layout by Jakub Dubec and Michal Krajcirovic.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO