Kdo je přihlášen ?
|
Stránky prohlíží 1095 anonymních a 1 registrovaných uživatelů.
Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
|
Webhosting
|

|
Celkem návštěv od spuštění webu
|

|
Vše za odvoz
|
Věnujte vše co už nepotřebujete někomu jinému "Za odvoz"
|
|
Jak čistit železo a jeho slitiny
Přijal: mcmlxxx - Saturday, 15.04. 2006 - 23:22:54
Téma: Renovace a čištění
|
Každý kdo používá detektor kovů se setká při hledaní s prakticky nejčastěji se vyskytujícím kovem kterým je železo a jeho slitiny. Problémem železných kovů je jejich náchylnost ke korozi (rezavění), která dokáže předmět uložený v zemi za dlouhé roky změnit prakticky k nepoznání. Jak tedy železo spolehlivě očistit?
Železo které se bežně používá a používalo vlastně není čistým ryzím železem. Téměř vždy se se jedná o slitinu železa s uhlíkem, niklem, manganem a dalšími kovy které upravují nevyhovující konstrukční vlastnosti čistého železa. Vlivem vlhkosti a tepla dochází ke slučování kovu se kyslíkem a vzniku nežádoucí vrstvy oxidu na povrchu kterou nazáváme koroze. Oxidy železa jsou na původním materiál pevně chemicky vázané.
Vlastní příprava na čištění spočívá v rozhodnutí zda předmět odstraněním oxidu zcela nezničíme. Pokud předmět drží pohromadě jen díky oxidům, je třeba počítat že se po odstranění těchto oxidů prakticky rozpadne. Proto je někdy vhodnější takový předmět jen několik dní namáčet ve vodní lázni a průběžně čistit tvrdým kartáčem od zbytků nečistot.

Pokud se rozhodnete oxidy zcela odstranit můžete se pokusit použít metody které v následujícím textu popíšu.
Čištění mechanické - ruční
Vezmete jednoduše ocelový kartáč a mechanicky odstraňujete vrstvu oxidu. Jde to příšerně pomalu a je to dřina. Navíc se u toho hodně práší a vdechovat vzniklý prach není nijak zdravé. Hodí se jen na tenké vrstvu oxidu.

Čištění mechanické - strojní
Prakticky totéž co jsem popsal v minulém bodě jen s tím rozdílem že nepoužijete ocelový kartáč do ruky, ale vrtačku s drátěným kotoučem.

Čištění mechanické - pískování
Pískování nelze provádět v domácích podmínkách. Musíte vyhledat pomoc firmy která provozuje pískovací komoru. Principem pískování je foukání směsi písku a vzduchu pod vysokým tlakem pomocí trysky na čištěný předmět. Výsledky takového čištění jsou vynikající, ale pískování je drahé. Hodí se především na velké předměty jejichž čištění je v domácích podmínkách vzhledem k rozměrům nemožné.
Čištění chemické - octová lázeň
Čištění octem je velice jednoduché a nenáročné. Připravíte si nekovovou, skleněnou nebo smaltovanou nádobu o potřebné velikosti. Používám umělohmotný kanystr od nemrznoucí směsi do ostřikovačů, kterému uříznu nožem jednu stranu.

V obchodě s potravinami nakoupíte požadované množství běžného potravinářského octa.

Cena octa je víc než příznivá - 8kč za jeden litr. Neředěný ocet nalejete do připravené nádoby a vložíte čištěný předmět tak aby byl zcela ponořen.
Čištění probíhá velice pomalu. Každý den zkontrolujete stav předmětu, očístíte jeho povrch kartáčem a vrátíte jej zpět do lázně. Tento postup praktikujete tak dlouho dokud je na předmětu rez. Rychlost čištění je závislá na stupni oxidace čištěného předmětu. Pokud máte pocit že se vrstva oxidu nemění, vypláchněte nádobu a vyměňte ocet za nový. Mě osobně připadne čištění v octu velice zdlouhavé, ale je levné.
Čištění chemické - odrezovač
Pro naše účely se nehodí. V obchodní síti prodávaný bezoplachový odrezovač je vhodný spíše na odrezování předmětů před nátěrem barvou. Navíc velice nepříjemně a pronikavě zapáchá a je drahý.
Čištění chemické - kyselina fosforečná
Tento způsob je můj oblíbený. V drogerii s chemickým zaměřením zakoupíte kyselinu orthofosforečnou ( H3PO4 ) a pevný lih do turistického vařiče. ( pozor, nezaměnit s pevným podpalovačem PePo!).

V umělohmotné nebo skleněné nádobě si připravíte roztok kyseliny a vody v prakticky libovolném poměru. Používám běžně půl litru kyseliny na dva až tři litry vody. Poměr není kritický. Do tohoto roztoku rozpustíte dvě tablety pevného lihu a vložíte opláchnuté okartáčované železné předměty. Průběžně pak jen kontrolujete postup očištění a sem tam kartáčem odstraníte usazeniny na předmětu.
I když je kyselina orthofosforečná velice "mírná" kyselina, používejte rukavice, ochranný oděv a brýle.
Takovéto čištění je velice rychlé, do několika dnů máte předměty prakticky bez oxidace. Pokud přesto na předmětu zůstanou místy tvrdé "pecky" oxidu, odloupněte je s pomocí šroubováku.
Po každém chemickém čištění je potřeba čištěný předmět zneutralizovat aby kov nebyl napadán zbytky čistící lázně. Stačí předmět pečlivě vydrhnout mýdlovou vodou a kartáčem.
Čištění elektrochemické - elektrolýza
Eleketrolýza je spolehlivý způsob čištění, ale je náročná na vybavení. Musíte mít tvrdý zdroj nízkého stejnosměrného napětí který dokáže dodávat určitý výstupní proud jehož velikost je závislá od čištěné plochy, roztok kterému se říká elektrolyt, nádobu s elektrodami a spolehlivě větranou místnost. Při elektrolýze se totiž u jedné z elektrod uvolňuje výbušný plyn vodík ( H ).
Princip elektrolýzy: elektrodami prochází elektrický proud přes roztok elektrolytu. Elektroda připojená k zápornému (-) pólu zdroje se nazývá katoda - je záporná, do ní proudí elektrony ze zdroje a nadále do elektrolytu. Druhá elektroda je kladná - elektrony touto elektrodou proudí zpět do zdroje a nazývá se anoda.
Čištěný předmět se připojuje jako katoda a dochází na něm vlivem elektrochemického procesu k tzv. redukci oxidu.
Konzervace očištěného předmětu
Samotným očištěním od oxidů celý proces zdaleka nekončí. Je potřeba očištěný povrch nakonzervovat tak aby nemohl dále korodovat. Docílit toho lze prostým nalakováním bezbarvým acetonovým lakem nebo natřením konzervačním olejem.
Osvědčila se mi metoda konzervace pomocí včelího vosku. Ve včelařských potřebách nebo na trhu koupíte bežnou svíčku z pravého včelího vosku.

Ze svíčky vytáhnete knot a dáte ji do uzaviratelné sklenice. Sklenici pak naplníte technickým benzinem. Včelí vosk se rozpustí a vytvoří hnědou emulzi kterou pečlivě nanesete štětcem na očištěný povrch. Po krátkém zaschnutí vznikne na předmětu nevzhledná lepkavá vrstva vosku. Připravíte si horkovzdušný fén, nebo opalovací elektrickou pistoli na odstraňování nátěrů a zahříváte předmět tak dlouho až se vrstvička vosku rozpustí a zateče do všech pórů. Zapečení vosku lze provést také v rozpálené troubě. Tímto postupem uzavřete povrch kovu tak že nadále nekoroduje a vypadá velice pěkně.
Takto vypadá běžná podkova po vykopání

...a takto po vyčištění a konzervaci včelím voskem

Na závěr bych rád upozornil že uvedené postupy můžou být nebezpečné - práce s kyselinou, elektrickým proudem, hořlavým benzinem atd. Proto pracujte vždy opatrně a používejte ochranné pomůcky. Při natírání předmětu roztokem vosku a benzinu nepoužívejte otevřený oheň - benzin je vysoce hořlavý. Uvědomte si že na sebe berete zodpovědnost za případné škody nebo zranění které mohou z nedbalosti vzniknout.
|
| |
Přihlásit se
|
Vytvořit účet.
|
Hodnocení článku
|
Průměrné hodnocení: 4.92 Účastníků: 14

|
|
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: Baba (rafina@rafina.cz) - Friday, 21.04. 2006 - 18:20:22 | Dobře napsaný článek. Jen pro doplnění několik dalších informací: při použití jakékoliv chemikálie k čištění, předmět po úplném očištění před konzervací voskem opláchněte proudem horké vody a vyvařte v destilované vodě. Pokud to neuděláte, předmět začne po pár letech korodovat znova. Kyseliny se "uhnízdí" v mikrotrhlinách a prosté opláchnutí je odtud nedostane. Zkorodované železo vykopané z půdy vždy obsahuje chloridy. Pokud se rozhodnete zachovat předmět značně zkorodovaný v nálezovém tvaru, očistěte jej pod vodou kartáčem od hrubých nečistot, vyvařte v destilované vodě, usušte v troubě při 150 stupních a dál můžete použít výše zmiňovaný včelí vosk v benzínu, nebo lépe předmět ponořte do roztaveného vosku, nechte okapat a doleštěte měkkým kartáčem. Další (a trvanlivější) úpravou je zpevnění nálezu (po očištění, vyvaření a usušení v troubě) roztokem epoxidu v acetonu, nebo řídkým dentakrylem. Dobře se osvědčilo také vteřinové lepidlo (nevýhodou je vysoká cena). |
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: Stopka (StopkaC@seznam.cz) - Tuesday, 16.10. 2007 - 18:33:27 | | Zdar Bába,
protože šemík není můj kobylek, měl bych jeden laický dotázek. Je možné vyvařovat v jedné destilce vícekrát? Nebo se v ní hromadí ti Chrolidi a jiné železu nepřátelské kmeny a raději vyvářet vždy v nové destilce. |
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: Baba (rafina@rafina.cz) - Wednesday, 17.10. 2007 - 09:18:45 | | Ahoj,
i když šemík není Tvůj kobylek, řekl jsi to správně - v jednou použité destilce už jsou záludní korozivní chloridové :-). Musí se brát pokaždé nová. |
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: Stopka (StopkaC@seznam.cz) - Wednesday, 17.10. 2007 - 18:09:24 | | OK, moc díky za info. Zítra zvednu obrat v místní drogerii a vykoupím veškeré zásoby destilky. |
|
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: Baba (rafina@rafina.cz) - Saturday, 22.04. 2006 - 12:26:38 | Ještě doplním něco k elektrolýze. Už to sice ode mě viselo na DW ale zapadlo do historie, takže se tam každou chvíli někdo ptá na to samé dokola...
elektrochemické čištění železa slouží především k odstranění chloridových iontů z povrchu, které způsobují další pozvolnou korozi vykopaného předmětu. Lázeň je 3% roztok hydroxidu sodného nebo draselného (může být i soda), čištěný předmět se zapojí na záporný pól, na kladný se dává olověný nebo železný plech. Roztok se každý den mění a předmět pucuje kartáčem, napětí je 3-12 V, proudová hustota 2-10A na dm čtvereční. Po očištění se předmět důkladně omyje vodou, zpasivuje 3% roztokem chromanu draselného a nakonec voskem. Někdo doporučuje nepoužívat větší napětí než 6V, protože se pak "vypalují" do kovu díry. |
|
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 0) Od: Anonym - Saturday, 29.04. 2006 - 09:53:10 | Ahoj, mám dotaz: jak očistit předmět, který je z několika různých kovů? Konkrétně se jedná o zavrací nůž s perleťovou střenkou, železnou silně zrezivělou čepelí a ostatní části asi z mědi. Děkuji za radu. |
|
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: mrtvak (t.skula@zoznam.sk) - Monday, 29.01. 2007 - 19:32:27 | Skvelý článok, na nete som našiel návod na odhrdzovač, kde sa do octu pridávala soľ a kyselina citrónová http://www.kutiltip.com/view.php?cisloclanku=2006062101
zaujímalo by ma čo sa pri uvedených reakciách vlastne chemicky deje, tiež a pri odhrdzovaní kyseinou fosforečnou a palivovými kockami do liehového variča?
Ak sa niekomu bude chcieť odpovedať ďakujem. |
|
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: snajpr (thor762@centrum.cz) - Monday, 23.04. 2007 - 13:35:32 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) | já jsem na čistění používal ocet, ale přešel jsem na elektrolízu - je přece jenom méně agresivní. A na konzervaci se mě osvědčila kombinace KONKOR - GLOBIN(vojenské černé leštidlo) v několika vrstvách, jinak občas vyvařuju ve vosku a pak to přejedu ještě globinem a zaleštím. |
|
Re: Jak čistit železo a jeho slitiny (Hodnocení: 1) Od: petr4 (petr4) - Thursday, 18.12. 2014 - 00:33:58 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) | Ahoj, jedna technická připomínka. Použití včelího vosku ke konzervaci nevidím zrovna ideální. Pokud se zeptáte včelaře, tak Vám prozradí, že včelí vosk tzv. dýchá což znamená že propouští vzduch a vlhkost. je to celkem logické, protože larvy se vyvíjí v plástvi z vosku a bez vzduchu a vlhkosti by to moc nefungovalo. Kovy však za těchto podmínek dále i když pomaleji reagují. Pro konzervaci proto používám parafín rozpuštěný v benzínu. Ten se dá nejjednodušeji získat např ze svíček, nebo lze koupit třeba ve formě balení pro léčebné parafínové zábaly a pod. Jinak díky za pěknej článeček. |
|
|
|