Hlavní nabídka
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· Často kladené otázky
· Diskuze a Inzerce
· Encyklopedie
· Napište článek
· Praktické odkazy
· Připomínky
· Seznam uživatelů
· Soubory ke stažení
· Soukromé vzkazy
· Statistiky webu
· Témata článků
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
Kdo je přihlášen ?
Stránky prohlíží 655 anonymních a 0 registrovaných uživatelů.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Webhosting

Provozováno na síti WEBSTEP

Celkem návštěv od spuštění webu

TOPlist

Vše za odvoz
Věnujte vše co už nepotřebujete někomu jinému "Za odvoz"

OBVIAM EXITUS (1/8)

Přijal: mcmlxxx - Thursday, 20.10. 2011 - 06:55:53
Téma: Příběhy
chardon

nám napsal(a): Noc z 6. na 7.května 1945, někde na Hané....
Kolona nákladních aut, plná německých vojáků uhání ztemnělou krajinou po dlážděné silnici. Kužely reflektorů tancují po cestě a podivně osvětlují stromy u cest, vrhajíc dlouhé stíny na auta před nimi. Nejedou na žádnou trestnou výpravu, ani získávat další báječná vítězství na východních bojištích. To vše již odnesl čas. Tentokrát jedou závod o život...o svůj život.


Někteří z vojáků klimbají na korbě, jiní se o to marně pokouší. Nikdo nemluví. Každý je pohroušen do svých myšlenek. Někteří možná jěště sní o Třetí říši, většina se však vidí doma u svých blízkých, ať již jde o bavorskou vesničku, nebo mnichovskou pivnici. Válka je u konce, tak co tady.
Jen aby to stihli do západní zóny dřív, než jim Rudá armáda odřízne cestu. To by byl konec. Rusové prý zajatce neberou a z toho má tady každý strach. Díky výtlukům se vůz každou chvíli prudce naklání, dřevěné bočnice vrzají o kovové nosníky.Plachta se nadouvá větrem a trhlinami dovnitř vniká studený vzduch promísený zplodinami z výfuků, které přebíjejí pach z dlouho nemytých těl.
Jen ti dva mladíčci Hitlerjugend, co sedí u zadního čela jednoho z vozů snad ještě nic nechápou. Není jim víc jak šestnáct. Na sobě mají nové uniformy a jsou plní elánu. Přišli k jednotce před několika dny a v podstatě nic jiného než ústup nepoznali. Když je rekrutovali, slibovali jim ,,konečné vítězství",ale to co zažívají, je na hony vzdálené propagandě.
Většina osádky vozu si jich nevšímá, odpočívají. Oni dva si však stále mají co povídat. Místy sice musí překřikovat hluk motoru, hlavně v kopcích, kdy jsou otáčky přetíženého Blitze vyšroubovány na maximum.
,,Když si vzpomenu na tátův Rolls....kožené sedačky, čalounění na dveřích, zlaté kliky a hlavně... ticho.Víš Hansi, v otcově limuzíně bylo kolikrát takové ticho, že jsi mohl slyšet místo motoru hodiny nad popelníkem." volá blonďatý mladík na svého kamaráda.
,,Tak to teda kecáš Ralfe. V otcově dílně jsem dva viděl, ale žádný neměl hodiny u popelníku. "kříčí jeho kolega, smějíc se od ucha k uchu. Po chvíli však jeho úsměv vadne a se zcela vážnou tváří se obrací na Ralfa.
,,Myslíš, že si ještě vystřelíme? Já myslel, že něco zažijeme a zatím jen pořád ustupujeme. Vždy někam přijedeme, nakládáme bedny do aut, nebo jen tak stojíme a nic. To mne nebaví. S takovou budu doma dřív, než otce přejde vztek, že jsem narukoval. Víš, od té doby, co se vrátil domů bez nohy, nechce o válce ani slyšet. Musel jsem utéct, jinak by mně nepustil." povzdychne si a zadívá se poodhrnutou plachtou do tmy.
,,U mne to bylo opačně. Můj otec zase trval na tom, že musím narukovat, jinak mne vydědí. Prý máme v erbu heslo ,,Čest a odvahu,, a já nedosahuji ani jednoho, s čímž se nedokáže smířit. No....já zase doufám, že si to s tím vyděděním rozmyslí, když se vrátíme tak brzy. "uchechtne se a posune si helmu ústím mauseru více do týla.
Kolona přejela návrší a začala pomalu sjíždět do jedné z temných vesnic. Tam se konvoj zastavil a vojáci začali přelézat bočnice, aby se na zemi trochu protáhli. Kolem vozů začali pobíhat nějací vojáci, bouchali do dřevěných bočnic a se slovy:,,Nevystupovat..ne.. zpátky." pokračovali od auta k autu.
Pouze jedné osádce bylo umožněno vystoupit a to té, co zastavila hned vedle německého terenního Volkswagenu, kterému se kouřilo z motoru. U dvířek stál neznámý major, pokuřoval a bavil se s velitelem kolony.Ten vzápětí zasalutoval, obrátil se na podpatku a zamířil k vojákům, kteří si právě u náklaďáku protahovali ztuhlé údy.
,,Major dostal hlášení od motohlídky, že se v okolí pohybuje skupinka několika osob. Asi odboj. Není kdy, pouštět se do větších pátracích akcí, proto se Vaše posádka rozmístí po okolních staveních a příjezdových cestách, které musí, opakuji, musí zajistit do příjezdu další...snad již poslední kolony, ke které se potom přidá.Kdo je velitel vozu?"obrací se s otázkou k překvapeným mužům.
Od skupiny se odlepí nevýrazná postava se strachem ve tváři a přistupuje před velitele.
,,Já....rotmistr Schliemann."
,,Výborně...Schliemanne...přebíráte zde velení. Nemusím Vám doufám připomínat, že je Vaší povinností setrvat na místě a zajistit průjezdnost za každou cenu. Říše si v těchto dnech žádá celé muže a osobní oběti. Zmíním se o Vás na štábu.Hodně štěstí."
Zasalutoval, sklapl podpatky, nasedl s majorem do svého auta a pokynul z okna rukou ostatním k odjezdu. Motory aut mocně zaburácely návsí, kužely světel obnažily siluety okolních domů a již se dala kolona do pohybu. Od kol aut se zvedl oblak prachu a klesl na čisté uniformy Ralfa a Hanse, kteří stáli s ostatními vojáky u nedaleké strouhy.
,,Tak to bychom měli" povzdech si Ralf a otočil se na kamaráda. ,,Třeba si Hansi konečně zastřílíš, a možná ..."
,,Ticho" zařval na ně rotmistr.,, Za chvíli bude svítat, musíme se rozmístit. Při výjezdu z vesnice je u cesty březový hájek. Kluci, to je Vaše místo. Jakmile někoho, nebo něco uvidíte, stáhnete se zpět a podáte mi hlášení. Rozuměli jste?"
,,A...ano" zakoktal Hans.
,,Tak to jsem sám rád." ulevil si Schliemann a pokračoval: ,,Nikdo tady po nikom střílet bez mého vědomí nebude! Zapište si to dobře za uši. Žádná střelba! Jestli Vám to ještě nedošlo, tak válka je u konce.Počkáme na další kolonu a mizíme.Jasné?!"
Mladíci přikývli a zamířili ranním šerem ke svému stanovišti. Rotmistr je ještě chvíli sledoval, dokud nezmizeli z dohledu za prvním domem a potom pohyby ruky začal rozmísťovat své muže po vsi a kolem cest.
Nakonec zůstal na návsi sám. Společnost mu dělal jen prázdný Blitz, kouřící majorův Kübelwagen a pobíhající pes.
Jak se to všechno zamotalo. Ještě před chvílí seděl v kabině náklaďáku, musel sice poslouchat toho užvaněného Fritze za volantem, ale bylo tam teplo, kouřil jednu cigaretu za druhou a snažil se na nic nemyslet. Doufal, že za pár dní budou v Německu a místo toho hlídkuje v nějaké díře, pod sebou má pár nervozních chlapů co chtějí domů a dva cucáky, co si myslí, že vyhrají válku. Kolik už viděl takových hrdinů, co se ještě před pár dny drželi máminy sukně a potom šli na Vůdcovo zvolání hnojit světová bojiště vlastními údy a vnitřnostmi. Když umírali, žádný z nich neřval ,,sig-heil“, ale všichni volali tu, co jim dala život. Kolik už viděl umírat žen a dětí v podrobených městech, kde propaganda hlásala z tlampačů svobodu pod ochranou Říše a o ulici dál se znásilňovalo a zabíjelo. Vytřeštěné oči svých obětí mu zůstanou v paměti do doby, než on sám se bude smažit v pekle...

konec 1.části

 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Vytvořit účet.
Související odkazy
· Více o tématu Příběhy
· Další články které přijal mcmlxxx


Nejčtenější článek na téma Příběhy:
Ozvěny z minulosti III

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.2
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Památky, podzemí, příroda

"OBVIAM EXITUS (1/8)" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: OBVIAM EXITUS (1/8) (Hodnocení: 1)
Od: cortes (tvare@seznam.cz) - Thursday, 20.10. 2011 - 11:32:24
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tak šup další díl.Ať si počtu.

Re: OBVIAM EXITUS (1/8) (Hodnocení: 1)
Od: skaj (skaj@seznam.cz) - Thursday, 20.10. 2011 - 18:17:56
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tak jděme dál, vstříc dalšímu dílu. Začíná to dobře...

Re: OBVIAM EXITUS (1/8) (Hodnocení: 1)
Od: fanu (fai@volny.cz) - Thursday, 20.10. 2011 - 18:41:18
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím Chardone,

co myslíš, mohl jsem tenhle článek už někde číst? Zdá se mi povědomý...Ale třeba se mýlím.
Re: OBVIAM EXITUS (1/8) (Hodnocení: 1)
Od: chardon (chardon@seznam.cz) - Thursday, 20.10. 2011 - 21:12:39
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Zdravím do Dubu.
Celou tuhle věc jsem měl rozepsanou pár let, ale dokončil jsem ji teprve před pár dny (není čas). Nevím o tom, že bych ji někdy, či jen část zveřejnil. Tvůj dotaz zřejmě míří jinam a proto uvádím: Celou tuto povídku jsem vypotil jen já sám a nepoužil jsem k tomu ani půl věty od jiného autora. Hanba by mne musela fackovat, kdybych tak měl učinit. Celou tuto povídku, včetně doslovu jsem zaslal adminovi tohoto webu s prosbou, ať to dává po částech a je jen na něm, kdy uvolní další, já už do textu nezasahuji.
Myslím si tedy, že tento článek, ani další části této povídky jsi rozhodně číst nemohl....leda bych ti to někdy soukromě poslal, ale to se nepamatuji.
Re: OBVIAM EXITUS (1/8) (Hodnocení: 1)
Od: fanu (fai@volny.cz) - Thursday, 20.10. 2011 - 21:21:28
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Také zdravím po nějaké době...Ne,ne - já nikam nemířil a z ničeho Tě nepodezírám. Píšeš hezky a těším se na další pokračování. Jen mi ten úvod s tou Hanou připadal nějaký povědomý - což samozřejmě může být podobnost čistě náhodná.
Měj se a piš, piš....
Detektory kovů články návody recenze hledání field testy záhady tajemství pozvánky na akce manuály návody galerie detektorů inzerce diskuzní fórum
Tesoro Compadre Cibola uMax Silver Cortes Eldorado Garrett Teknetics Bounty Hunter Fisher Troy Shadow MD3009 ACE 150 ACE 250 GTP1350 Tejon Vaquero Fieldmaster Compass Rutus Solaris XP GMAXX XP GOLDMAXX GOLDMAXX Power ADX Adventis Zetex JOKR Mikel Minelab Musketeer Advantage Explorer Quatro MP X Terra Whites White's IDX XLT DFX MXT QXT Spectrum Eagle MD3815B AD3018 Explorer SE Fisher F75 Teknetics T2 Fisher F4 Titanium Adonis Fisher F2 Fisher F4 Fisher F70
Kanál RSS 2.0
| Obsah: Bronislav MAREK | e-mail: detektory (zavináč) hantec (tečka) cz od 2025 v archivním režimu
Design layout by Jakub Dubec and Michal Krajcirovic.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO